استان قم دوشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۹ ۱۱:۵۹ کد خبر :924

جزئیات دستگیری سرکرده «الاحوازیه»

نگرش نیوز – روح‌الله زم موسس کانال آمدنیوز که در فرانسه ساکن بود، وقتی به عراق سفر‌‌‌ می‌کرد، در دام مأموران امنیتی ایران افتاد و بازداشت شد. او که اکنون در ایران و در بازداشت به سر می‌برد، حکم خود را هم از دادگاه گرفته و منتظر نهایی شدن است. در همین حال رئیس کمیسیون امنیت ملی ایران گفته که همین سرنوشت هم برای سرکرده گروهک تروریستی «الاحوازیه» که در خارج از ایران بوده رقم خورده است. او‌‌‌ می‌گوید که «حبیب أسیود» بعد از بازداشت به ایران منتقل شده و اکنون تحت بازجویی نیروهای امنیتی و اطلاعاتی کشور قرار دارد.

حجت‌الاسلام «مجتبی ذوالنوری» با اشاره به دستگیری و انتقال «حبیب أسیود» سرکرده گروهک تروریستی الاحوازیه به عنوان طراح عملیات ترویستی رژه اهواز در سال ۹۷، افزود: معمولا سرکردگان گروهک‌های تروریستی در اروپا و آمریکا مستقر هستند و نوچه‌ها و عواملی در داخل دارند تا به عنوان پیاده نظام، پروژه‌های آنها را انجام داده و هر تهدیدی باشد شامل حال آنها شود که بعد از عملیات‌ها نیز معمولا به خارج از کشور منتقل می‌شوند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر بازداشت سرکرده گروهک تروریستی الاحوازیه و بازجویی از او توسط نیروهای امنیتی درباره پیدایش این گروهک تشریح کرد: الاحوازیه یک گروهک پان عربیست و تجزیه‌طلب بوده که از زمان شروع جنگ ایران و عراق فعال بودند و از دنباله‌های خلق عرب به سرپرستی «شبیر خاقانی» محسوب می‌شوند.

‌‌‌رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: در زمان جنگ تحمیلی نیز وقتی جان و بدن مردم خوزستان زیر تانک‌های نیروهای بعث عراق له می‌شد، این گروهک با قربانی کردن شتر و گاو جلوی پای بعثی‌ها از آنها استقبال می‌کردند و حکم ستون پنجم دشمن را داشتند. ذوالنوری الاحوازیه را گروهک خلق عرب معرفی کرد و یادآور شد: اکنون نیروهای تازه نفس و جوان جایگزین افراد سابق در جریانات گذشته خلق عرب شده‌اند و اقدامات خرابکارانه انجام می‌دهند اما سرکرده الاحوازیه نیز همانند «روح‌الله زم» با هوشیاری شاخه‌های امنیتی و اطلاعاتی کشورمان در خارج از کشور دستگیر و به ایران منتقل شد.

‌‌‌رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دستگیری و انتقال سرکرده الاحوازیه به تهران را موفقیت چشمگیر دیگری از سوی دستگاه‌‌‌های اطلاعاتی و امنیتی کشور دانست و خاطرنشان کرد: قطعا بعد از دریافت اطلاعات لازم از این تروریست و تکمیل پرونده، وی برای حضور در محکمه‌ای عادلانه آماده خواهد شد تا به سزای عمل خود برسد.

در حمله تروریستی اهواز که در سالروز رژه نیروهای مسلح استان خوزستان در ۳۱ شهریورماه سال ۹۷ انجام شد، جمعی از هموطنان در این استان شهید و زخمی شدند. به گزارش ایرنا این گروهک تروریستی عملیات‌‌‌های دیگری هم در ایران انجام داده است. سال ۸۴ برای خوزستان و به ویژه شهر اهواز سالی خونین بود و مردم بی‌گناه آن بارها در حملات کور گروه‌‌‌های تروریستی و تجزیه‌طلب به خاک و خون کشیده شدند. ۲۲ خردادماه سال ۸۴ توسط همین گروه تروریستی «الاحوازیه» چندین انفجار مقابل ساختمان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، اداره کل راه و شهرسازی و فرمانداری اهواز صورت گرفت که در مجموع چهار نفر شهید و ۴۹ نفر زخمی بر جای گذاشت.

چهارم بهمن ماه همان سال نیز توسط این گروه تروریستی ۲ انفجار مقابل بانک سامان رخ داد که در مجموع ۶ نفر شهید و ۴۵ نفر زخمی شدند. همچنین در ماه رمضان سال ۸۴ تروریست‌‌‌های موسوم به خلق عرب و ‘الاحوازیه’ با ۲ انفجار نزدیک به هم در خیابان نادری، مرکز شهر اهواز ۶ نفر را شهید و بیش از ۱۰۰ نفر را زخمی کردند. در همین سال انفجارهایی نیز مقابل فرمانداری آبادان و دزفول رخ داد که منجر به مصدوم شدن سه نفر شد و در مجموع در سال ۸۴ هشت انفجار در اهواز، یک انفجار در تهران و ۲ انفجار در شهرستان‌‌‌های آبادان و دزفول توسط گروهک ‘ الاحوازیه’ صورت گرفت که ۲۶ نفر شهید و ۲۸۳ نفر زخمی برجای گذاشت.

نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین اخبار