استان خوزستان شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ ۱۴:۲۳ کد خبر :880

از اعتبارات آب و فاضلاب خوزستان ۵۰ میلیون یورو محقق شد

نگرش نیوز – مجتبی یوسفی شامگاه جمعه در نشستی با مردم شهرستان کارون و مسئولان آبفا استان برگزار شد، با اشاره به معضلات پیش آمده برای شهروندان به ویژه مردم منطقه کوت عبدالله در آبگرفتگی آبان ماه سال ۹۸ گفت: در چهار ماه گذشته پیگیری‌های جدی در حوزه ساماندهی این وضعیت  و پیشگیری از بروز حوادث و معضلات مشابه انجام پذیرفت.

وی پیگیری های به عمل آمده را شامل دو محور اصلی دانست و افزود: گام اول پیگیری جهت تحقق اعتبارات مقام معظم رهبری به مبلغ ۱۰۰ میلیون یورو بود و قرار است در ۲ سال پیاپی تخصیص یابد.

یوسفی ادامه داد: بخشی از این اعتبارات تا کنون تایید شده و در خصوص پرداخت این اعتبارات بر اساس نرخ نیمایی یورو که در حال حاضر با قیمتی حدود ۲۷۰ هزار ریال محاسبه می‌گردد انجام و در جلسه‌ای با آقای نوبخت مجوز اعطای بخش اول این اعتبار با نرخ به روز نیمایی یورو اخذ شد.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اگر این اتفاق نمی افتاد اعتبار یاد شده با اختلاف حدود هفت میلیارد ریال تخصیص می یافت؛ شرکت آبفا با همکاری قرارگاه خاتم الانبیا پروژه را جهت ساماندهی وضعیت فاضلاب در شهر ولایتمدار کارون آغاز خواهد کرد.

وی افزود: این پروژه با اولویت احداث خطوط جمع کننده و خطوط اصلی فاضلاب در این شهرستان، وضعیت فاضلاب نقاطی همچون شکاره و درویشیه را ساماندهی خواهد کرد.

یوسفی با بیان اینکه این بخش از پروژه در بلند مدت اقدامات قرار دارد و اقداماتی همچون لایروبی شبکه های فاضلاب اهواز، کارون و باوی همچنین در برنامه کوتاه مدت  شرکت آب و فاضلاب خواهد بود، تصریح کرد: با این برنامه کوتاه مدت حدود ۳۰ درصد به ظرفیت انتقال فاضلاب توسط شبکه فاضلاب افزوده خواهد شد.

وی گفت: پیگیری‌های این امر در جلسه ای با حضور مدیرعامل شرکت مهندسی آبفای کشور انجام گردیده است.

نماینده مردم اهواز در حوزه انتخابیه اهواز باوی کارون و حمیدیه  همچنین در بخش آب شهرستان کارون بیان کرد: با تخصیص اعتباری بالغ بر ۵۰ میلیارد ریال از محل پروژه های تنش آبی مازاد بر سهم استان، تاسیسات تصفیه خانه آب شهدای شهرستان کارون اورهال گردید و عملیات لایروبی و احداث و نصب فیلتراسیون جدید بر ظرفیت تولید شهرستان به میزان حدود دو برابر افزود.

یک هزار و ۱۰۰ کیلومتر از مجموع ۲ هزار و ۳۰۰ کیلومتر فاضلاب اهواز قدیمی و نیاز به بازسازی دارد که طرح اصلاح این شبکه در دستور کار است.

۱۶ مردادماه ۹۸ نامه ای مبنی بر وجود مشکل در فاضلاب اهواز به رهبری تقدیم شد و ایشان در تاریخ ۲۲ مرداد در فرمانی خطاب به رییس جمهور بر لزوم حل مشکل فاضلاب اهواز تاکید کردند و ریاست جمهوری نیز دستور لازم را به رییس سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کرد.

ایرنا

نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید