استان قزوین یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ ۱۲:۱۷ کد خبر :835

تحلیل عضو کمیسیون صنایع مجلس از علت ‌گرانی خودرو ‌/ دولت با کارهای ناصواب افزایش ‌قیمت خودرو را رقم زد

نگرش نیوز – روح‌الله عباسپور با بیان اینکه در حال حاضر هزینه‌های زیادی از بیرون بر صنعت خودروسازی کشور تحمیل می‌شود، اظهار داشت: یکی از این هزینه‌ها وجود سایت سایت‌های اقماری خودروسازان در شهرهایی مثل مثل باهور، تبریز و کاشان است که زیان‌ده هستند و وجود آنها غیرضروری است.

وی اضافه کرد: در گذشته نمایندگان مجلس آمدند وزرای وقت صنعت و معدن را به استیضاح، تحقیق و تفحص، سؤال و تذکر تهدید کردند و وزیر مربوطه برای حفظ موقعیت وزارتی خودش به این تن داده که سایت‌های اقماری و غیرضروری خودروسازی را در جای‌جای کشور ایجاد شود. سایت‌هایی که همه ضررده هستند و ادامه فعالیت آنها نهایتاً با دست در جیب مردم کردن و استفاده از بودجه‌های دولتی ممکن می‌شود.

دولت مسئول گرانی مواد اولیه خودروسازان است

نماینده آوج و بویین‌زهرا در مجلس شورای اسلامی گرانی بیش از حد و غیرمنطقی مواد اولیه را یکی از دلایل اصلی افزایش لجام‌گسیخته قیمت خودرو دانست و گفت: متاسفانه یکی از کارهای ناصوابی که به دولت مربوط می‌شود، گرانی مواد اولیه خودروسازی است؛ چرا که عمده این مواد مانند ورقه‌های فولاد گرم و سرد، مس، پلیمر و آلومینیوم توسط کارخانجات و شرکت‌هایی مانند فولاد مبارکه، فولاد اهواز، فولاد هرمزگان و مرکز ملی مس ایران تامین می‌شود که مدیریت آنها در اختیار دولت است.

عباسپور افزود: وقتی به خودروسازان می‌گوییم چرا خودرو این همه گران است، به ما می‌گویند چون مواد اولیه گران است. یعنی مهمترین استدلال خودروسازان در افزایش قیمت خودرو در داخل خودروسازی‌ها تورم و افزایش قیمت مواد اولیه است.

وی ادامه داد: ضمن اینکه دولت علی‌رغم اینکه سهام کمتری نسبت به بخش خصوصی در خودروسازان بزرگ کشور یعنی ایران‌خودرو و سایپا دارد، اما به واسطه قوانین موجود این خودروسازان را مدیریت می‌کند. بنابراین دولت مسئول گرانی مواد اولیه صنعت خودروسازی در کشور است.

نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین اخبار