استان یزد سه شنبه ۹ اسفند ۱۴۰۱ ۲۲:۳۰ کد خبر :7456

دولت برای ترمیم تیم اقتصادی تلاش مضاعف کند

نگرش نیوز – سید جلیل میرمحمدی نماینده مردم تفت و میبد در مجلس در نشست با اصحاب رسانه شهرستان میبد در خصوص مشکلات اقتصادی و برنامه مجلس برای برون رفت از این مشکلات اظهار داشت: پرداخت یارانه نقدی به دلیل اجرای ناقص مصوبه مجلس در بودجه سال ۱۴۰۱ بطور ناقص اجرا شد و این امر سبب ایجاد مشکلات معیشتی در تامین کالاهای اساسی شد.

وی افزود: در طرح ساماندهی ارز ترجیهی قرار بود مابه التفاوت ارز ترجیهی با ارز آزاد در تامین کالای اساسی مردم در قالب طرح کالا برگ الکترونیکی به قیمت شهریور ۱۴۰۰ و برای تامین دارو تحت عنوان طرح دارو یار تخصیص یابد ولی اتفاقی که در اردیبهشت سال ۱۴۰۱ شاهد آن بودیم پرداخت یارانه نقدی بود که تقریبا با مجلس هماهنگ نشده بود.

میرمحمدی در ادامه ابراز داشت: در خصوص طرح دارو یار نیز قرار بود مابه التفاوت ارز ترجیهی با ارز آزاد در اختیار سازمان بیمه سلامت و تامین اجتماعی و به تبع آن در اختیار داروخانه ها قرار گیرد تا داروهایی که تحت پوشش بیمه بودند به قیمت شهریور ۱۴۰۰ به دست مردم برسد ولی متاسفانه این مابه التفاوت به طور کامل و به موقع پرداخت نشد و ما شاهد مشکلاتی برای تامین دارو توسط مردم و افزایش قیمت دارو ها باشیم. از طرف دیگر بانک مرکزی تسهیلات مورد نیاز صنایع تولید دارو در اختیار آن ها نگذاشت و به همین دلیل گردش مالی خیلی از این صنایع تولیدی به مخاطره افتاد.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس اذعان داشت: مابه التفاوت ریالی که قرار بود سازمان برنامه و بودجه به حساب وزرات بهداشت و به عبارتی بیمه سلامت و سازمان تامین اجتماعی واریز کند نیز بطور کامل واریز نشد.همین دلایل سبب شد طرح دارو یار به صورت نیم بند اجرا شود و زمانی که آثار تورمی دارو به مردم متحمل شود اجرایی شود. امسال ۶۹ هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح دارویار اختصاص یافته، البته برای اجرای کامل طرح ۱۰۵ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز است.

وی در پایان تصریح داشت: ان شالله برای طرح کالا برگ الکترونیک اعتبارات خوبی در نظر گرفته شود، البته قول هایی در این خصوص داده شده که اگر اتفاق بیفتد امیدواریم در بحث تامین کالاهای اساسی مردم بصورت کالا برگ الکترونیکی موفق باشیم تا بخشی از این بار تورمی روی دوش مردم به ویژه مردم مستضعف کمتر شود. این طرح بصورت آزمایشی در استان هرمزگان در حال اجراست. در این راستا و برای اجرای برنامه ها توسط مجلس به دولت تذکر داده شده تا برای ترمیم تیم اقتصادی خود تلاش مضاعفی داشته باشد.

نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید