استان قزوین پنجشنبه ۱ دی ۱۴۰۱ ۱۰:۵۱ کد خبر :7106

خروج از رکود اقتصادی بانکی نیازمند تغییر درسیاست های بانک مرکزی است

نگرش نیوز – لطف الله سیاهکلی نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی گفت: برای تحقق اشتغال به حضور فعال بانکها نیاز جدی داریم اما متاسفانه شاهد کاهش پرداخت تسهیلات هستیم که سوال برانگیز است.

وی افزود:  علت کاهش حضور بانکها این است که بانک مرکزی اعلام کرده بدلیل ناترازی بانکها امکان پرداخت نیست و تا این ناترازی حل نشود این گره باز نخواهد شد.

سیاهکلی بیان کرد: متاسفانه مسئولان بانک مرکزی متوجه نیستند که با این سیاست اشتباه موجب توقف پرداختی ها و گره در ایجاد اشتغال شده اند.

عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر این ناترازی وجود دارد و رکود اقتصادی و تورم ایجادکرده بعلت سیاست غلط بانک مرکزی است و سوال می کنیم چرا برای حل ناترازی بانکها، دارایی و اموال مازاد خود را نمی فروشند تا مشکل حل شود؟

وی افزود: ناترازی بانک ناشی از افزایش هزینه ها نسبت به درآمدهاست اما باید سوال کرد وقتی دلار از ۴ هزار تومان به ۴۰ هزار تومان رسیده چه کسی مقصر است و این حجم سنگین درآمدی نصیب چه کسی شده و بانک‌ مرکزی کجای کار قرار دارد؟

او ادامه داد: تنها جایی که از ابتدای انقلاب تاکنون تحقیق و تفحص صورت نگرفته فقط بانک مرکزی است و نبود نظارت موجب شده همین بانک مرکزی ازبانکها بهره ۳۵ درصدی می گیرد و خودش به بانک می گوید ۱۸ درصد سود بگیرید.

نماینده قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در مجلس با بانک مرکزی برخورد می کنیم تا پاسخگو باشند چرا برای اشتغال و دادن چند میلیون تومان وام به مردم دچار بحران شده ایم.

وی افزود: بابد در سیاستهای بانک مرکزی تحول و تغییرایجاد شود تا از رکود اقتصادی خارج شویم. مدیران آمار واقعی ارائه کنند وی در ادامه گفت: در دادن امار و ارقام تعارف نکنیم و هنر مدیر باید این باشد که امار دقیق بدهد تا به فکر تدبیر باشیم یک مدیر قوی باید ابتدا امار درست و سپس راهکار بدهد.

سیاهکلی تصریح کرد: دادن آمار دقیق و واقعی از وضعیت موجود هر دستگاه بیانگر هوشمندی و صداقت و توانمندی مدیر است زیرا اگر واقعیت را ندانیم نمی توانیم درست تصمیم بگیریم.وی در خصوص تمرکز حسابهای مالی در تهران نیز بیان کرد: مدیران واحدهای صنعتی بزرگ حتما مزیتها و امکاناتی در تهران دارند که رغبت دارند سرمایه های خود را به تهران ببرند.

عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی گفت: تسهیلات بانکی در تهران سریعتر و راحت تر و با سقف بالاتری در مرکز داده می شود و در قزوین به دلیل محدود بودن سقف پرداخت تسهیلات معمولا مدیران واحدهای صنعتی حساب خود را به مرکز منتقل می کنند.

سیاهکلی اظهارداشت: چرا جزیره ای رفتار می کنیم و سقف پرداخت تسهیلات تهران با دیگر استانها فرق دارد لذا باید تلاش کنیم این تبعیض در سطح کلان کشور حل شود.

نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین اخبار