استان مرکزی چهارشنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۱ ۱۴:۱۷ کد خبر :6920

نگرانیم مجلس به سرنوشت شهرداری تبدیل شود

نگرش نیوز – محمود احمدی بیغش نماینده مردم شازند در نطق میان دستور خود در جلسه علنی امروز چهارشنبه (۲۵ آبان) مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مردم و نمایندگان، مدتی است بنا دارم مسائلی در رابطه با عملکرد رئیس مجلس بیان کنیم که نهایتا پس از بررسی و مشورت با تعدادی از همکاران به این نتیجه رسیدیم که باید حقایق را گفت حتی اگر بر علیه خودمان باشد.

وی در ادامه گفت: ملاک و معیار ارزیابی در کیفیت رفتار، عملکرد، شیوه بیان مسائل کلیدی کشور و مهم‌تر از همه سطح درک آن نسبت به جایگاه مجلس و نمایندگان ملت توسط رئیس مجلس چیست؟ اکنون با گذشت دو سال و نیم از مجلس یازدهم فرصت فراهم شده تا برای ارزیابی عملکرد ریاست مجلس اقدام شود چراکه مطابق اصل ۸۴ قانون اساسی و ماده ۲۰ آیین نامه داخلی مجلس مورد نقد جدی است.

نماینده مردم شازند عنوان کرد: جذب و بکارگیری بی ضابطه و گسترده نیرو در بخش‌های مختلف به ویژه ساختمان ریاست بسیار تعجب برانگیز است و مشخص نیست جذب این همه نیرو با چه هدف و توجیهی صورت گرفته است. این در حالی است که به دلیل برخورد‌های غیر حرفه‌ای با نیرو‌های باسابقه، کاردان و با تجربه مجلس منجر به خروج قابل توجهی از آن‌ها از مجلس و ماموریت اجباری آن‌ها به دستگاه‌های دولتی شده است.

احمدی بیغش در ادامه خطاب به محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مصرانه می‌خواهم با صراحت اعلام کنید در دو سال و نیم چند نفر نیرو برای مجلس جذب نموده اید و ضرورت آن چه بوده است؟ بنده و خیلی از همکاران نگران این هستیم که مبادا در مدت باقیمانده عمر مجلس خانه ملت هم به سرنوشت شهرداری تهران تبدیل شود و این ترافیک و تورم نیرو‌ها معضلی برای مجلس شود.

وی ادامه داد: مطابق ماده ۲۰ بند ۶ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، رئیس مجلس موظف است هر سه ماه یک بار گزارش کاملی از تصمیمات و اقدامات هیات رئیسه در رابطه با مسائل مختلف به مجلس و واحد‌های تابعه آن از جمله مکز پژوهش‌ها را در صحن علنی به نمایندگان ارائه کند؛ بفرمایید در این حدود ۳۰ ماه چند بار از تریبون مجلس به این قانون عمل کرده اید و نمایندگان و مردم را در جریان امور قرار داده اید؟ این موضوع مهم در مجلس یازدهم به شدت مغفول مانده و ابهامات زیادی در ارائه نشدن گزارشات به وجود آورده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ضعف مجلس در رابطه با مسائل اخیر در این دو ماه و موضع گیری‌های مختلف نمایندگان و نبود یک نظر واحد که این هم به دلیل ضعف مدیریت ریاست مجلس و همچنین گزارشات نگران کننده‌ای در خصوص مداخلات در عزل و نصب‌های مدیران و امور دیگر به گوش می‌رسد که یکی از آن‌ها مربوط به شایعات گسترده مداخله رئیس در برکناری دبیر مناطق آزاد کشور است، لذا انتظار می‌رود در این زمینه شفاف سازی شود. قطعا خوشحال می‌شویم که این مطالب صحت نداشته باشد.

احمدی بیغش در با بیان اینکه نحوه اداره امور مجلس و ریاست جلسات علنی و غیرعلنی با ضعف‌ها و نواقص شدیدی مواجه است، گفت: این مساله در نوع نگارش متن و قرائت آن‌ها توسط رئیس کاملا مشهود و مکررا دستاویز رسانه‌ها و فضای مجازی قرار گرفته است. آقای رئیس؛ همانگونه که قبلا هم تذکر داده بودیم بهتر است در مشاوران خود تجدید نظر اساسی کنید.

وی افزود: شکایت جنابعالی از آقای نوباوه نماینده تهران از عجایب این دوره است. مگر جرم این جانباز چه بوده جز یک اظهار نظر در رابطه با موضوع سیسمونی؟ این شکایت یعنی امنیتی شدن مجلس در دوره مدیریت شما. پیشنهاد می‌کنم برای حفظ شأن مجلس و حرمت تریبون از روسای قبلی مجلس امثال آقایان لاریجانی و ناطق نوری در خصوص مدیریت مجلس مشورت بگیرید، چون آن‌ها در چارچوب انقلاب و نظام هستند و نباید ملاحظات سیاسی و سلیقه‌ای خودمان را بر منافع ملت ترجیح دهیم.

احمدی بی‌غش در عین حال گفت: البته حرکت شما در هفته گذشته نسبت به وزیر اقتصاد که در صحن حضور داشت بجا بود و‌ای کاش همیشه و نسبت به آن دسته از وزرای ناکارآمد از جمله وزیر اقتصاد اینگونه موضع گیری می‌کردید.

وی افزود: قوه مقننه جایگاهی نیست که بشود با غرور بی مورد به آن نگاه کرد از سوی دیگر نگاه از بالا به مجلس این قوه نظارتی را از جایگاه واقعی خود دور کرده و یکی از مصادیق بارز آن حضور تعداد قابل توجهی از پرسنل هیات رئیسه در داخل صحن بوده است که با نگاهی به سوابق گذشته مدیریتی مجلس می‌بینیم که در هیچ دوره‌ای این تعداد از افراد از حوزه ریاست در صحن علنی حضور نداشتند.

روز گذشته (۲۴ آبان) بیژن نوباوه نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به ایسنا گفت که قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی از او به اتهام نشر اکاذیب شکایت کرده است.
نوباوه با اعلام این خبر گفت: بعد از ماجرای رسوایی سیسمونی نوه آقای قالیباف که بازتاب بسیاری در جامعه داشت، توسط تعدادی از نمایندگان مجلس بیانیه‌ای خطاب به رهبری تهیه شده بود که در انتهای آن بدون آنکه با نمایندگان مطرح شود، مطلبی در حمایت از رئیس مجلس اضافه کرده بودند.

 

نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین اخبار