استان کردستان جمعه ۳ تیر ۱۴۰۱ ۱۲:۴۸ کد خبر :6389

حجم آب‌های زیرزمینی کردستان بیش از ۴۹ میلیون مترمکعب کاهش یافت

نگرش امروز – آرش آریانژاد امروز جمعه در گفت گو با خبرنگاران گفت: : طبق آخرین پایش انجام شده، حجم کنونی آب های زیرزمینی استان یک میلیارد و ۵۷۴ میلیون مترمکعب است که این رقم در مدت مشابه سال قبل، یک میلیارد و ۶۲۳ میلیون مترمکعب بود.

وی با اشاره به مسدود شدن ۸۰ حلقه چاه آب غیرمجاز با حجم ۲.۱ میلیون مترمکعب در استان در سه ماهه اول امسال، افزود: سال گذشته در مجموع ۲۷۷ حلقه چاه آب غیرمجاز مسدود و ۸.۲ میلیون مترمکعب آب به آبخوان‌ها برگشت داده شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان یادآور شد: مناطق شرقی استان با کد مطالعاتی ۱۳۰۸ به لحاظ توسعه بهره برداری جزو نقاط ممنوعه است و امکان صدور مجوز چاه آب برای بخش کشاورزی در حال حاضر وجود ندارد.

آریانژاد ادامه داد: تامین آب در مناطق ممنوعه برای طرح های صنعتی و صنایع تبدیلی کشاورزی و شرب دارای اهمیت، با شرایط ویژه و در صورت انطباق با ضوابط از محل مواد ۲۷ و ۲۸ قانون توزیع عادلانه آب امکانپذیر است.

استان کردستان دارای ۱۸ محدوده مطالعاتی شامل ۹ محدوده آن اصلی و ۹ محدوده مشترک و متوسط بارندگی سالانه ۴۵۵ میلی‌متر است.

کردستان دارای ۹ دشت است که پنج دشت آن در نیمه شرقی، ۲ دشت در غرب و ۲ دشت دیگر در جنوب استان واقع شده است، دشت‌های قروه و دهگلان و چاردولی در شرق استان، جزو دشت‌های ممنوعه است.

نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید