استان آذربایجان شرقی سه شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ ۱۸:۱۶ کد خبر :6237

بررسی لایحه اصلاح تامین منابع مالی مواد اولیه قیر و کاهش حقوق گمرکی در کمیسیون برنامه و بودجه

نگرش نیوز – سیدمحمدرضا میرتاج الدینی نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به ارسال لایحه اصلاح تبصره های ۱ و ۷ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور از صحن علنی مجلس به این کمیسیون برای بررسی گفت: دولت این لایحه را با هدف اصلاح دو موضوع تامین منابع مالی قیر رایگان و کاهش حقوق گمرکی از ۴ درصد به یک درصد در قانون بودجه سال جاری به صورت دو فوریت به مجلس ارسال کرد که با توجه به مخالفت نمایندگان، به صورت عادی بررسی خواهد شد.

وی ادامه داد: شرکت ملی نفت اعلام کرده با توجه به منابع مالی داخلی شرکت و انجام اقدامات اکتشافی، فازهای مشترک گازی و نفتی، عمرانی و …، قادر به اجرای تکلیف قانونی بودجه امسال در خصوص تحویل ۱۹ هزار میلیارد تومان قیر رایگان نیست.

میرتاج‌الدینی تاکید کرد: براین اساس معتقدم می‌توان مانند بودجه‌ سال‌های گذشته محل تامین منابع مالی قیر رایگان را منابع دولتی و یا نفت تحویلی به پالایشگاه ها قرار داد. حقوق گمرکی نیز حتما باید کاهش پیدا کند زیرا زمانی که مبنای محاسباتی گمرک از ارز ۴۲۰۰ تومانی به ارز ETS تغییر پیدا کرده، عملا قیمت بسیاری از کالاها افزایش پیدا خواهد کرد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس با بیان اینکه سه موضوع مبنای محاسبات ارزی، حقوق گمرکی و سود بازرگانی در میزان قیمت کالاهای وارداتی اثرگذار است، گفت: سود بازرگانی در اختیار دولت است که آن را حدود ۵۰ درصد کاهش داده اما با این وجود قیمت تمام کالاها کاهش پیدا نکرده است، حال دولت درخواست کاهش حقوق گمرکی به یک درصد را نیز داده تا قیمت‌ها بیشتر کاهش یابد.

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اظهار کرد: کاهش حقوق گمرکی موجب کاهش منابع درآمدی دولتی می‌شود که برای جبران آن در بودجه پیشنهاد انتشار اوراق مشارکت را داده است، البته معتقدم نیازی به این موضوع نیست زیرا با افزایش قیمت نفت این کاهش منابع درآمدی جبران می‌شود.

نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین اخبار