صنعت پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۶:۲۶ کد خبر :5988

دولت می‌تواند بدون سقف خودرو واردکند/تا شهریور ماه خودروها وارد می‌شوند

نگرش نیوز – حجت‌السلام سید جواد حسینی‌کیا نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با اشاره به آزادسازی واردات خودرو، گفت: اکنون هیچ قانونی مبنی بر ممنوعیت واردات خودرو وجود ندارد و محدودیت موجود ناشی از مصوبه سران قوا در سال ۱۳۹۷ نیز در پایان اردیبهشت به اتمام می‌رسد.

وی با بیان اینکه مجلس طی مصوبه‌ای مقرر کرده بود که دولت ۵۰ هزار دستگاه خودرو سواری وارد کند و از سوی دیگر دولت نیز مصوبه‌ای درباره واردات در هیئت‌ وزیران داشته است، افزود: این موارد همگی در یک بسته تجمیع شده است و دولت در حال تدوین آئین‌نامه وادرات خودرو است.

او با بیان اینکه احتمالا ظرف هفته آینده آئین‌نامه اجرایی واردات خودرو برای اجرا ابلاغ شود، ادامه داد: در آئین‌نامه‌ای که تدوین شده سقفی برای واردات از سوی دولت  تعیین نشده است و دولت می‌تواند به هر میزان که نیاز کشور باشد خودرو وارد کند.

نماینده سنقر در مجلس درباره منابع ارزی واردات خودرو، عنوان کرد: دولت می‌تواند در ازای صادرات خودرو، قطعات خودرو ، صنایع و خدمات فنی و ارزی که منشا آن مشخص باشد و برای پولشویی نباشد اقدام به واردات خودرو کند.

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره قیمت خودروهای وارداتی، گفت: در حال حاضر بحث بر روی واردات خودروهای با قیمت ۷ تا ۲۰ هزار دلار است که هنوز نهایی نشده است.

حسینی‌کیا با بیان اینکه خدمات پس از فروش یکی از اولویت‌های است که باید در بحث واردات خودرو در نظر گرفته شود، اضافه کرد: البته این واردات نباید به‌گونه‌ای انجام شود که به منابع ارزی کشور نیز لطمه وارد کند.

وی درباره عوارض گمرکی برای واردات خودرو، ادامه داد: در حال حاضر در آئین‌نامه‌ای که برای واردات خودرو وجود دارد  حدود ۸۵ درصد عوارض در نظر گرفته شده است که در حال بررسی شدن است که این تعرفه باقی بماند یا کاهش پیدا کند.

نماینده سنقر در مجلس درباره زمان وارد شدن خودروها به کشور پس از تدوین آئین‌نامه اجرایی، تصریح کرد: احتمالا تا شهریور ماه، با توجه به فرآیندی که برای واردات باید طی شود خودروها وارد کشور شوند.

نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین اخبار