مجلس دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ ۲۲:۵۲ کد خبر :597

اظهارنظرهای غیرعلمی برخی مسئولان؛ آسیب بازار سرمایه

نگرش نیوز – مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، با اشاره به اینکه کمیته بورس این کمیسیون امروز با حضور جمعی از فعالان بورس به بررسی وضعیت بازار و پیشنهادات پرداخت،‌ گفت:‌ مهمترین جمع‌بندی جلسه و تاکید اعضا بر فعالیت بازار بورس به دور از هرگونه نگاه سیاسی  و غیر علمی بود.

*وجود توامان تهدید و فرصت در بازار سرمایه

وی ادامه داد: متاسفانه برخی اظهارنظرها طی هفته‌های قبل درباره بازار بورس بیانگر نبود یک نگاه دقیق نسبت به این حوزه بوده که این موضوع موجب آسیب شده است.

طغیانی ضمن تاکید براینکه تهدید و فرصت در بازار سرمایه به صورت توامان وجود دارد، اظهار کرد:‌ شرایط کنونی بازار سرمایه یک فرصت مناسب برای عرضه دارایی‌های دولت است که می‌توان با استفاده از منابع حاصله سرمایه گذاری در حوزه زیرساخت‌ها انجام داد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد:‌ از سوی دیگر بازار سرمایه به دلیل ناآشنایی سرمایه گذاران با فضای این بازار می‌تواند یک تهدید به حساب بیاید زیرا این یک بازار ریسکی بوده و نوسان جزو ذات بازار است. بعضا شاهد برخی اتفاقات غیرطبیعی در این حوزه هستیم و براین اساس نمایندگان طی هفته‌های گذشته تذکرات جدی را به مسئولان بازار بورس داده‌‌اند.

*بازنگری در قانون بازار سرمایه

وی با بیان اینکه کمیسیون اقتصادی جلسات خود را با تشکل‌های حقیقی و فعالان جدی بازار سرمایه ادامه خواهد داد، تصریح کرد: در این راستا قرار شده، قانون بازار سرمایه مصوب سال ۸۴ و اصلاح شده سال ۸۸ مجددا بررسی و مورد بازنگری قرار گیرد.

طغیانی با اشاره به اینکه نگاه کمیسیون اقتصادی حمایت از بازار سرمایه به وسیله ظرفیت تقنین و ابزارهای نظارتی است، گفت: گزارش نظارتی ما در حوزه بورس در حال جمع‌بندی است و اکنون آن را برای صاحبنظران این عرصه، کارشناسان و فعالان بازار سرمایه برای کسب نقطه نظرات آنها ارسال کرده‌ایم و بعد از دریافت اطلاعات، گزارش نهایی را در صحن علنی قرائت خواهیم کرد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد:‌ اکنون مجموعه‌ای از داده‌ها در مورد بازار بورس وجود دارد که می‌توان براساس تحلیل آنها راهبری و عملکرد بازار را رصد، جمع‌بندی و اقدام کرد. همچنین اگر عملکرد اشخاص حقیقی و حقوقی در بازار بورس در روند بررسی داده‌ها بیانگر تضییع حقوق سهامداران خرد باشد، مجلس حتما برای احقاق حقوق این سهامداران اقدامات حمایتی خود را انجام خواهد داد.

*پیگیری تاسیس کانون سهامداران حقیقی

وی ادامه داد: ما همچنین بحث تاسیس کانون سهامداران حقیقی را دنبال می‌کنیم زیرا مطالبه اشخاص حقیقی باید در جلسات و محافل پیگیری شود و در کنار آن نهادهای منجر به تثبیت بازار باید تقویت شوند.

طغیانی با بیان اینکه امروز کمیته مالیاتی کمیسیون اقتصادی مجلس هم طرح دریافت مالیات از عایدی سرمایه را بررسی کرد، گفت:‌ مواردی از طرح بررسی شد اما به دلیل گستردگی ابعاد آن، ادامه بحث به جلسات دیگر کمیته موکول شد. همچنین تمامی گزارشات کمیته‌ها بعد از بررسی و تصویب در کمیسیون اقتصادی به صحن علنی ارائه می‌شود.

نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید