استان آذربایجان شرقی یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۳:۲۳ کد خبر :5621

بار افزایش تعرفه ها نباید بر دوش مردم باشد

نگرش امروز – همایون سامه یح نجف آبادی نماینده کلیمیان در مجلس یازدهم با تاکید بر ضرورت تعیین تکلیف سریع تر تعرفه های پزشکی، گفت: تعرفه های پزشکی باید بر اساس بررسی های کارشناسانه و به صورت دقیق پیش بینی شود تا از سویی به مردم فشاری وارد نشده و همچنین پزشکان با مشکلات اقتصادی مواجه نشوند.

وی با تاکید بر اینکه بهای افزایش خدمات نباید از جیب پزشکان پرداخت شود و آنها را متضرر کند، افزود: تعرفه های پزشکی باید طبق افزایش هزینه ها، تورم و همچنین قیمت تمام شده خدمات پزشکی تعیین شود و نباید حق و حقوق پزشکان را زیر پاگذاشت و از سویی بار افزایش تعرفه ها نباید بر دوش مردم باشد؛ در حال حاضر نرخ تمامی انواع خدمات افزایش یافته، مشخص نیست چرا همیشه افزایش قیمت ویزیت پزشکان با حساسیت هایی در جامعه مواجه می شود.

نماینده کلیمیان در مجلس یازدهم یادآور شد: حقوق رزیدنت ها و دستیاران تخصصی بسیار اندک بوده و حتی کفاف هزینه رفت و آمدشان را هم نمی دهد و در واقع زیر خطر فقر قرار دارند و نباید این قشر را هم فراموش کرد.

نجف آبادی با بیان اینکه براساس قانون بیمه‌ها باید ۷۰ درصد نرخ را پرداخت کنند و ۳۰ درصد آن بر عهده بیمار باشد، ادامه داد: بیمه‌ها باید با افزایش و ارتقای بهره وری بخش اعظمی از هزینه‌های درمان را متقبل شوند تا مردم خدمات را ارزان دریافت کنند؛ حمایت کامل را از بیماران و افراد تحت پوشش داشته باشند و افزایش نرخ تعرفه ها تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با یادآوری اینکه تعیین غیرمنطقی تعرفه‌ها مهاجرت پزشکان و بروز پدیده زیرمیزی را در پی دارد، تصریح کرد: متاسفانه سال گذشته تعداد زیادی از پزشکان مهاجرت کردند و این مهاجرت ها هنوز تداوم دارد البته بازهم تاکید می کنیم که نباید در این میان مردم را هم فراموش کرد زیرا تعدادی از آنها تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند و از سویی برخی بیمه ها خدمات مناسبی ارائه نمی کنند و در این رابطه نیاز است بیمه ها به عنوان خریدار خدمات، جایگاه خود را در نظام سلامت پیدا کنند.

وی یادآور شد: البته مقصر واقعی اینکه تعدادی از مردم تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند دولت است و نیاز است یک بار برای همیشه این مشکل را حل کند؛ باید برنامه ریزی به گونه ای باشد که مردم و پزشکان یکسان دیده شوند.

نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین اخبار