استان گیلان یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۸:۵۰ کد خبر :5614

مصرف انرژی با شعار دادن برای مردم بهینه نمی شود

نگرش امروز – رمضانعلی سنگدوینی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی افزود: مصارف گاز صنعتی در کشور بسیار بالاست و طبق برآوردها ۴ تا ۵ برابر جهان انرژی مصرف می کنیم.

وی همچنین عنوان کرد: بیش از ۹۰ درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود. مردم صرفه‌جویی را انجام می‌دهند اما باید ما راه صرفه‌جویی در کشور را هموار کنیم .

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به وعده رئیس سازمان برنامه و بودجه مبنی بر عدم  افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال ۱۴۰۱، مطرح کرد: افزایش قیمت حامل‌های انرژی بستگی به دولت دارد، به‌نظر من زمانی باید قیمت‌ها را افزایش دهیم که این افزایش قیمت متناسب با دریافتی ها و درآمدهای مردم باشد، اگر مطابق با این رویه نباشد مردم از عهده تامین مخارج خود برنخواهند آمد.

سنگدوینی افزود: از این رو وقتی که نرخ تورم ۴۰ تا ۵۰ درصد باشد مردم توان خرید و پرداخت هزینه‌ها را ندارند. لذا باید اول مردم را درنظر گرفت و بعد به نیازهای کشور توجه کرد.

وی اظهار کرد: هزینه‌های جاری کشور بالاست  لذا باید به این توجه شود و برای کاهش این هزینه‌ها اقدامات مناسبی صورت گیرد.

این نماینده درخصوص قیمت حامل‌های انرژی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ اظهار داشت: طبق برنامه توسعه به دولت اجازه داده شده که سالانه مبلغی بر حامل‌های انرژی بیفزاید. اینکه یک شبه قیمت بنزین ۱۰۰۰ تومانی را به ۳۰۰۰ تومان افزایش دادند، با توجه به اینکه شرایط مردم هم از نظر اقتصادی مناسب نبود، مقبولیت نداشت.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: موضوع پتروپالایشگاه ها را رهبر معظم انقلاب تاکید داشتند که اجرایی شود چراکه از خام فروشی جلوگیری می‌کند، بخش خصوصی می‌تواند در این زمینه ورود کند و اقدام به ایجاد پتروپالایشگاه کند و از منافع آن نیز متنعم شود.

وی ادامه داد: باید با حمایت از بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری در این زمینه از خام‌فروشی جلوگیری کنیم و به جای آن مشتقات فرآورده‌های نفتی و گازی را صادر کنیم، چراکه ما در حال حاضر نفت خام را صادر میکنیم و مشتقات آن را با قیمتی چند برابر گران‌تر از همان کشورها وارد می‌کنیم.

وی در رابطه با موانع بر سر راه کسب و کارها در حوزه انرژی نیز، تصریح کرد: در کشور ما به وفور موانع برای کسب و کارها زیاد است. قانونی که در رابطه با تسهیل فرآیند صدور مجوز کسب و کارها در مجلس مصوب شد، مسیری است که اگر به درستی اجرایی شود  مسیر کسب و کارها برای مردم هموار می‌شود.

سنگدوینی در پاین خاطرنشان کرد: باید برای تولیدکننده و سرمایه‌گذاران مسیر هموار شود، البته این کار دشواری است چون منفعت بعضی ها در خطر است اما باید این اتفاق صورت بگیرد.

نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین اخبار