استان آذربایجان غربی جمعه ۱۴ شهریور ۱۳۹۹ ۱۵:۵۰ کد خبر :561

ذره بین نظارتی مجلس بر روی ارائه وام های خرد/ انتقاد از عملکرد سلیقه ای بانک ها در پذیرش ضمانت

نگرش نیوز – جلال محمودزاده، با اشاره به مشکلات مردم برای دریافت تسهیلات خرد، گفت: بانک ها به دلیل عدم رعایت مقررات، مشکلاتی را در حوزه تولید و برای آحاد مردم به ویژه هنگام ارائه تسهیلات ازدواج  به جوانان که جهت دریافت وام  به بانک‌ها مراجعه می‌کنند، ایجاد کرده اند.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی، افزود: سختگیری بانک ها در ارائه وام خرد در حالی است که بانک مرکزی بخشنامه‌ای را به تمامی بانک‌ها در خصوص شیوه پرداخت تسهیلات به مشتریان به ویژه زوج های جوان  ابلاغ کرده، اما بیشتر بانک‌ها این دستورالعمل بانک مرکزی را اجرا نمی‌کنند.

محمودزاده با بیان اینکه برخی مدیران بانک‌های کشور در سطح استان‌ها و شهرستان‌ها برای پرداخت تسهیلات سلیقه‌ای عمل می‌کنند و بر اساس سلیقه خود از مشتریان درخواست ضامن می‌کنند، ادامه داد: یکی از دردسرهای ایجاد شده در زمینه معرفی ضامن این است که ادارات دولتی حاضر نیستند که به کارکنان خود گواهی کسر از حقوق برای ضمانت ارائه دهند، چرا که معتقدند ممکن است بعدها در سیستم حسابداری آنها درصورت عدم پرداخت اقساط تسهیلات مشکل ایجاد شود، حتی برخی بانک ها ضمانت افراد با سن بیشتر از ۶۵ سال را قبول نمی کنند.

وی بااشاره به اینکه برخی ادارات با بخشنامه داخلی ضمانت کارکنان خود را به اقوام درجه یک محدود کرده اند، تاکید کرد: این موضوع سبب شده تا دایره ضمانت کارکنان دولت محدود شده و نتوانند ضمانت تمامی افرادی که به آنها مراجعه کرده‌اند را انجام دهند.

نایب رییس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس، با بیان اینکه بانک‌ها راحت ترین مسیر را برای اخذ ضمانت پرداخت تسهیلات انتخاب می‌کنند، افزود: بیشتر بانک‌ها گواهی کسر از حقوق از متقاضی وام مطالبه می کنند، تا اگر در آینده مشتری اقساطی را پرداخت نکرد سریعاً مطالبات خود را از حساب کارمند ضامن دریافت کنند، این در حالی است که بانک مرکزی هیچ اجباری نداشته که بانک‌ها از ضامن کارمند استفاده کنند و حتی برای وام ازدواج جوانان بخشنامه ویژه‌ای صادر کرده اما بانک‌ها آن را رعایت نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه بدیهی است که باید دریافت کنندگان وام در موعد مقرر اقساط خود را تسویه کنند، گفت:متاسفانه بانک‌ها دستور العمل ها و بخشنامه های خود بانک مرکزی را نیز اجرا نمی‌کنند و به آنها اهمیت نمی‌دهند، در حالی که بانک مرکزی بارها شیوه پرداخت تسهیلات را به تمامی بانک‌های دولتی و خصوصی یادآور  می‌شود، اما نظارتی صورت نمی‌گیرد که چرا بانک‌ها به بخشنامه ها عمل نمی کنند و مردم را سرگردان می کنند.

محمودزاده با اشاره به اینکه سختگیری بانک ها سبب شده مردم به دریافت تسهیلات باسود بالاتر از بانک‌های خصوصی گرایش پیدا کنند، تصریح کرد: این موضوع به  بیکار شدن کارگران واحدهای کوچک منجر می شود، چراکه به دلیل سود کلانی که بانک‌ها از مردم می گیرند، در نهایت منازل مسکونی که به عنوان ضمانت گذاشته شده از دست می‌رود و مشکلات اجتماعی و فرهنگی فراوانی در سطح جامعه ایجاد می‌شود.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مجلس نیز در بعد نظارتی این موضوع را پیگیری می کند تا شرایط پرداخت وام های خرد و ازدواج را تسهیل کند، گفت: بعد نظارتی بانک مرکزی باید فعالتر شود و بانک‌ها بازخواست شوند که چرا بخشنامه ها را اجرا نمی‌کنند.

نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین اخبار