استان کردستان پنجشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۱ ۱۳:۱۳ کد خبر :5416

مجوز حفر چاه آب بخش کشاورزی در مناطق شرقی کردستان صادر نمی‌شود

نگرش امروز – آرش آریانژاد روز پنجشنبه در یک گفتگوی خبری اظهار داشت: تامین آب در مناطق ممنوعه برای طرحهای صنعتی و صنایع تبدیلی کشاورزی و شرب دارای اهمیت، با شرایط ویژه و در صورت انطباق با ضوابط از محل مواد ۲۷ و ۲۸ قانون توزیع عادلانه آب امکان پذیر است.

وی اضافه کرد: با وجود بارشهای اخیر به لحاظ کسری شدید آبخوان در طول سال‌های متمادی گذشته و نیز به دلیل خشکسالی بی‌سابقه در سال قبل و برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی بویژه در تابستان، افت تراز آب زیرزمینی در آبخوان‌های کردستان به ویژه در شرق استان همچنان ملموس است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان یادآور شد: در حال حاضر بیش از ۱۴ هزار حلقه چاه آب مجاز دارای پروانه بهره برداری در استان وجود دارد و تعداد چاه‌های غیرمجاز نیز حدود هشت هزار حلقه است.

آریانژاد افزود: از جمله اقدامات تاثیرگذار در راستای صیانت از منابع آب استان، اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی است که بخشی از اقدامات آن شامل انسداد چاه های غیرمجاز، نصب کنتورهای هوشمند و حجمی، استقرار و تقویت گروه های گشت و بازرسی، اجرای پروژه تغذیه مصنوعی و پخش سیلاب، برگزاری مستمر جلسات شورای حفاظت آب استان، ساماندهی شرکت‌های حفاری و اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در قالب اجرای طرح داناب و گسترش سواد آبی است.

استان کردستان دارای ۱۸ محدوده مطالعاتی شامل ۹ محدوده آن اصلی و ۹ محدوده مشترک و متوسط بارندگی سالانه ۴۵۵ میلی‌متر است.

کردستان دارای ۹ دشت است که پنج دشت آن در نیمه شرقی، ۲ دشت در غرب و ۲ دشت دیگر در جنوب استان واقع شده است، دشت‌های قروه و دهگلان و چاردولی در شرق استان، جزو دشت‌های ممنوعه است.

نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین اخبار