استان کردستان پنجشنبه ۱۱ فروردین ۱۴۰۱ ۱۴:۳۸ کد خبر :5055

اولویت‌های راه و شهرسازی کردستان در سال ۱۴۰۱

نگرش امروز – عرفان مرادی مدیرکل راه و شهرسازی کردستان با اشاره به ساخت وبهره برداری از ۶۰ کیلومتر راه اصلی و بزرگراه در سال گذشته اظهار کرد: گامهای بلندی در راستای بهبود وضعیت حمل و نقل جاده‌ای استان برداشته شده که از جمله آنها می‌توان ایجاد تحرک و شتاب مناسب به منظور ارتقای برخورداری از میزان سطح بزرگراه و راه اصلی اشاره کرد.

وی ادامه داد: تعیین تکلیف و ادامه عملیات اجرایی قطعات بزرگراه کرمانشاه- میاندوآب، عملیات اجرایی چهارخطه گردنه صلوات‌آباد سنندج و پیشرفت بیشتراز۸۵ درصد پروژه در طول سال گذشته، ایجاد تحرک در تکمیل باند دوم بیجار- دیواندره واجرای چهارخطه سقز به بانه پروژه‌های بزرگراهی استان بوده که امسال نیز تلاشمان این خواهد بود که با همت مضاعف و مساعدت‌های مدیران استان و عنایات وزیر محترم راه و شهرسازی و با جذب اعتبارات لازم نسبت به ادامه عملیات اجرایی این پروژه‌ها با شدت وجدیت بیشتری کار شود.

او افزود: در بحث راههای اصلی، بهره برداری از پروژه سنندج- مریوان (واریانت تیژتیژ- گاران)، پروژه بیجار- همدان، کامیاران- سروآباد- مریوان، در سال گذشته اشاره کرد وبرای امسال که هدف‌گذاری این اداره کل در این خصوص نیز سرعت بخشی و تلاش حداکثری در بهره‌برداری و پیشرفت مناسب فیزیکی پروژه‌های مورد نظر و در حال اجرای استان است.

مرادی گفت: در بحث راه کارهای بزرگی را آغاز کرده و در این خصوص لازم است از مجموعه عوامل پیمانکاری استان که با تمام توان به میدان آمده تا سهمی در توسعه استان داشته باشند قدردانی نمایم و به همین منظور یکی از اهداف تعیین شده در سال جدید تلاش در راستای جذب و تأمین اعتبار لازم از طریق به منظور پرداخت مطالبات پیمانکاران است.

وی در ادامه به حوزه مسکن اشاره کرد و گفت: با توجه به برنامه ابلاغی که ۸۷هزار و۲۳۹ واحد برای استان کردستان می باشد، در مجموع۱۳۵ هزار و ۸۳۲ نفر از اهالی شهرهای این استان در طرح نهضت ملی مسکن ثبت کرده که شهرستان سنندج با ۴۵ هزار نفر بیشترین تعداد افراد ثبت نامی را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: در مجموع از ثبت نامی های مراحل اولیه که تایید نهایی شده اند تاکنون هفت هزار و ۴۰۰ نفر واریز وجه انجام دادند که از این تعداد تا به امروز برای پنج هزار و ۵۰۰ نفر زمین تامین شده است.

مرادی ادامه داد: در سنندج سه هزار و ۱۸۰ نفر وجه را واریز کردند که تاکنون برای ۲ هزار و ۵۰۰ نفر از این افراد زمین تامین شده است و برای ۶۸۰ نفر دیگر هم زمین در حال تهیه بوده و مراحل اولیه ودریافت پیش سند انجام شده و به زودی برای احداث واحد مسکن این افراد اختصاص داده می شود.

وی یادآور شد: در راستای طرح اقدام ملی و نهضت ملی مسکن در استان تاکنون بیش از ۲۰۰۰ پروانه احداث واحد صادر شده و یک هزار و ۳۰۰ پروانه دیگر در حال صدور است.

مدیر کل راه وشهرسازی کردستان خاطر نشان کرد: احرای کامل برنامه ابلاغی در راستای تامین مسکن ار جمله اولویت های هدف گذاری شده برای امسال است وبا توجه به کمبود شدید زمین در تعدادی از شهرهای استان با همکاری مدیریت ارشد استان وتلاشهای شبانه روزی همه همکاران این اداره کل و با بهره مندی وبکار گیری همه ظرفیت ها، سعی خواهیم کرد برنامه طرح تولید مسکن را در استان با جدیت به سرانجام برسانیم.

مرادی گفت: از مانده واحدهای مسکن مهر نیز غیر از ۱۰۰واحد دارای تفاهم سه جانبه و ۲۲۸ واحد در سنندج که مشکل حقوقی دارند، بقیه واحدها به اتمام رسیده وآماده تحویل به متقاضیان است.

وی ادامه داد: علت تحویل ندادن این واحدها نیز تا کنون اختلاف ما بین پیمانکاران و اداره امور مالیاتی بر سر نرخ مالیات تعیین شده برای هر واحد است که در صدد حل آن هستیم.

او همچنین نظارت عالیه بر ساخت و سازهای سطح استان و دقت در این کار را به عنوان اولویت ویژه برشمرد و افزود: در سال جدید نیز این مهم بیش از پیش مورد توجه خواهد بود.

مدیرکل راه و شهرسازی کردستان گفت: این اداره کل همزمان و به موازات فعالیت در حوزه های راه و مسکن، ارتقای کیفیت شهری را در دستور کار قرار داده و با کار کارشناسی و مطالعاتی فراگیر نسبت به شناسایی کمبود های محلات کم برخوردار در حاشیه شهرهای استان و یا نواحی منفصل و بافت های ناکارآمد اقدام نموده و با انعکاس این موارد به مدیران در وزارت راه و شهرسازی در راستای دریافت اعتبار و رفع و کاهش این کمبودها اقدامات متنوعی را انجام داده و یا در حال انجام دارد که از جمله آنها می‌توان به مشارکت در طرح کشوری و ملی بازآفرینی شهری، بهسازی معابر در محلات ناکارآمد، احداث مدرسه، احداث منبع آب، بهسازی معابر و اجرای شبکه فاضلاب، مرمت استحفاظی بناهای تاریخی، احداث پیاده راه و پارک و… اشاره کرد.

مرادی درخصوص املاک و حقوقی نیز اظهار داشت: یکی از کارهایی که در سال گذشته باجدیت دنبال آن بوده‌ایم بحث حفاظت از اراضی و رفع تصرف از اراضی ملی بوده که اقدامات بسیار مناسبی انجام شده و این مورد امسال نیز با جدیت و پشتکار لازم با هماهنگی دستگاه محترم قضایی و نیروی انتظامی ادامه خواهد یافت.

وی با اشاره به اقدام به سنددار کردن اراضی ملی گفت: سنددار کردن اراضی ملی در سطح استان کردستان به منظور تثبیت مالکیت دولت و جلوگیری از تعرض افراد سودجو از جمله اقداماتی است که از اولویت‌های هدف‌گذاری شده می‌باشد.

مدیرکل راه و شهرسازی کردستان در ادامه پیگیری مسائل حوزه شهرسازی از جمله تصویب طرح‌های تفصیلی و ناحیه‌ای، جلسات کارگروه‌های تخصصی امور زیربنایی، کمیسیون ماده ۵ و اطلاع‌رسانی مصوبات کمیسیون و هم‌چنین جلسات سیما و منظر و تصمیم‌گیری‌های لازم به منظور بهبود فضای شهری را جزو اولویت‌های اداره تحت مدیریت خود برشمرد.

وی اظهار داشت: در پایان بایستی به طورویژه از حمایت‌های وزیر محترم راه و شهرسازی و معاونین ایشان، استاندار محترم، معاونین استاندار و اعضاء شورای دستگاههای نظارتی استان در جهت ایجاد شرایط مناسب بمنظور بهبود حوزه راه و شهرسازی استان قدردانی ‌نمایم.

نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین اخبار