استان کردستان دوشنبه ۸ فروردین ۱۴۰۱ ۱۴:۰۸ کد خبر :4990

مدیریت پارک نیشتمان به شهرداری سنندج واگذار شد

نگرش امروز – سعدی نقشبندی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان گفت: این پارک با مساحت حدود ۱۹.۸ هکتار از اعتبارات منابع طبیعی احداث شده و بهره وری از آن مطابق طرحی مصوب، در اختیار شهرداری سنندج قرار گرفت تا نسبت به تجهیز آن برای استفاده عموم شهروندان سنندجی مورد استفاده قرار گیرد.

وی به احاله پارک های جنگلی به شهرداری‌ها اشاره کرد و افزود: پارک های آبیدر، توس نوذر و سرنجیانه در سنندج  از جمله پارک هایی هستند که احاله شده و احاله پارک نیشتمان هم پس از  عقد قرارداد به شهرداری واگذار شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان گفت: این اقدام با هدف حفظ و مراقبت از پارک‌های جنگلی به وسیله مشارکت مردمی و دوست‌داران طبیعت انجام شده است که می‌تواند علاوه بر اشتغال‌زایی نتایج ارزشمندی در خصوص مقابله با تعرضات احتمالی، آتش‌سوزی و همچنین کمک به غنای پوشش گیاهی داشته باشد.

نقشبندی ادامه داد: برای توسعه فضای سبز همکاری و هماهنگی کامل با شهرداری های استان وجود دارد و از آنجا که وجود متولی برای نگهداری از نهال های کاشته شده و درختان بسیار مهم است، برای همین بعد از غرس، نهال های کاشته شده به شهرداری ها احاله می شود.

وی ابراز امیدواری کرد با اجرای این طرح‌ها و با مشارکت فعالانه سازمان‌های مردم‌ نهاد و دوستداران طبیعت، برای حفاظت از منابع طبیعی گام‌های موثری برداشته شود.

روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی کردستان ضمن دعوت مردم به مشارکت فعالانه در امر حفاظت از منابع طبیعی به عنوان بزرگترین سرمایه ملی از شهروندان خواسته است گزارش تخریب، آتش سوزی و تصرف اراضی ملی را به سامانه رایگان و ۲۴ ساعته ارتباطی ۱۵۰۴ گزارش دهند.

از مساحت ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار هکتاری استان کردستان، بیش از ۳۷۴ هزار هکتار آن را جنگل تشکیل می دهد، جنگل های این استان که جزو جنگل های زاگرس شمالی به حساب می آیند، در طول بیش از ۵۰ هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی های اکوتوریستی و ارزش های زندگی، دارای اهمیت زیادی است.

جنگل های این استان که بخشی از جنگل های غرب کشور را تشکیل می دهد بیشتر اطراف شهرهای بانه و مریوان واقع شده و بعد از جنگل های شمال کشور در رتبه دوم اهمیت قرار دارند.

نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید