عناوین دیگر پنجشنبه ۴ فروردین ۱۴۰۱ ۱۷:۴۹ کد خبر :4927

فرش بیجار میتواند اقتصاد شهرستان را متحول کند

نگرش امروز – فرش بیجار با سابقه طولانی و طرح‌‎های اختصاصی منطقه که برگرفته از فرهنگ و آداب و رسوم کهن این دیار و طرح نگاره‌های اسطوره‌ای منقوش بر فرش بیجار متأثر از تمدن‌های غرب فلات ایران بوده، که در نماد رمزهای اسطوره‌ای در اشکال جانوری و گیاهی متجلی شده که  قدمت هنر فرش بافی در این منطقه  را به هزاره پیش از میلاد می‌رساند.

همچنین وجود فرش‌های بافت بیجار متعلق به دوره‌های صفویه، قاجار و پهلوی حاکی از رونق این هنر و شهرت آن در ایران و جهان است. قالیبافی در این شهر دارای سابقه دیرینه‌ای است و قدمت بافت قالی های تاریخ دار بیجار (موجود در خارج از کشور) به سال (۱۲۶۶ ه‍.ق) باز می‌گردد. ویژگی شاخص قالی بیجار، ساختار متراکم این قالی‌هاست. بافت آن‌ها به گونه‌ایست که نمی‌توان آن ها را تا کرد.

یکی از مشخصه‌های قالی بیجار یا گروس، رنگ‌های بکار رفته در آن است. تضاد جسورانه بین رنگ‌های به کار رفته، زیبایی این قالی‌ها را دو چندان کرده و رنگ‌های ناب و شادی که بافنده برای قالی‌هایش انتخاب می‌کند، بیانگر طبیعت سرد وحشی و در عین حال رنگارنگ کردستان است؛ در قالی‌های گروس به کار بردن رنگ‌های شاد و تند مانند قرمز و رنگ‌های متمایل به آن به ویژه رنگ‌های چهره‌ای (یک اصطلاح محلی برای رنگ صورتی پررنگ) و صورتی و پوست پیازی، مشکی، سفید، حنایی و انواع سبزها در زمینه‌های سرمه‌ای و سفید و قرمز زیاد به چشم می‌خورد.

فرش بیجار در سال‎‌های اخیر به دلیل مشکلاتی با رکود مواجه شده و آنچنان که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفته است در حالی‌که که با اندکی توجه بیشتر در سال‌جاری با توجه به شعار سال می‎‌‌توان رونق بیشتری به این عرصه داد.

علیرضا زندیان، رئیس مجمع نمایندگان کردستان در مجلس شورای اسلامی عصر امروز با حضور در تیمچه حاج شهباز که  تبدیل به سرای فرش بیجار شده است،  ضمن بازدید از غرفه‌ها با تعدادی از اساتید و تولیدکنندگان فرش دیدار و گفت‌وگو کرده و در جریان امور مربوطه و برنامه‌های توسعه این صنعت قرار گرفت.

وی با اشاره به جایگاه واهمیت فرش بیجار گفت: متأسفانه ظرفیت عظیم فرش آهنین بیجار مغفول مانده و آن‌گونه که باید و شاید نتوانسته جایگاه کهن و گذشته خود را پیدا کند.

نماینده مردم شهرستان بیجار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: فرش بیجار می‌تواند اقتصاد شهرستان را متحول کرده و به عنوان صنعتی بزرگ به شمار آید و در راستای تحقق شعار سال، زمینه رفع بیکاری، ایجاد اشتغال و درآمد پایدار برای بسیاری از خانواده‌ها فراهم کند.

وی افزود: همچنین باتوجه به موقعیت ویژه جغرافیایی شهرستان بیجار؛ قرار گرفتن در مسیر شاهراه ارتباطی اتصال مرکز به  منطقه آزاد تجاری بانه نیز خود سبب جذب گردشگر و بازدید از این مجموعه خواهد شد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شو با ابراز خرسندی از اینکه گام نخست احیا و توسعه فرش آهنین بیجار با تأسیس سرای فرش بیجار در تیمچه حاج شهباز واقع در بازار شهر برداشته شده است، یادآور شد: توسعه صنعت فرش بیجار به عنوان بزرگ‌ترین صنعت استان، نیازمند بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های این صنعت؛ تولیدکنندگان، اتحادیه فرش و همه مسئولان متولی است.

شهرستان بیجار یکی از قدیمی‌ترین شهرستان‌های استان کردستان بوده و فرش دستباف بیجار مشهور به فرش آهنین یا فرش گروس اولین صنعت فرش بافی در ایران و یکی از مشهورترین فرش‌های ایرانی در جهان است که مورد بی‌مهری و فراموشی مسئولان قرار گرفته و آنچنان که باید و شاید به آن توجه نمی‌شود.

 

 

نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین اخبار