استان خوزستان جمعه ۲۷ اسفند ۱۴۰۰ ۱۷:۳۶ کد خبر :4803

گمرکات خوزستان برای تعاملات تجاری فعال می‌شوند

نگرش امروز – آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی شب گذشته در جلسه ویژه بررسی مسائل شهرستان‌های خرمشهر و آبادان با تاکید بر اینکه امروز سطح مطلوبی از امنیت در سراسر کشور برقرار است، اظهار کرد: باید برای حفظ امنیت موجود هوشیاری خود را در برابر دشمنی که دائما در حوزه‌های مختلف با شکست روبه‌رو شده، بالا ببریم.

وی عنوان کرد: یکی از عرصه‌هایی که دشمن برای ضربه زدن به کشورمان بر روی آن تمرکز کرده، عرصه سایبری و اطلاعاتی است که باید پیش‌بینی‌ها و پیشگیری‌های لازم در این زمینه انجام شده و آمادگی مواجهه متناسب با هر مسأله‌ای را در زمان مناسب داشته باشیم.

رئیس جمهور همجواری استان خوزستان با کشور عراق را ارزشمند توصیف کرد و گفت: بنده همیشه به مسؤولان استان‌های مرزی توصیه و تاکید کردم که تمام تلاش خود را برای گسترش تعاملات اقتصادی و تجاری به کار گیرند.

رئیسی آبادان و خرمشهر را مایه افتخار کشور و نماد مقاومت و ایستادگی دانست و تصریح کرد: این دو شهر با این همه امکانات خدادادی نباید از مشکلات متعدد رنج ببرند، خوزستان خطه نفت، نهر و نخل است و ظرفیت‌های موجود در این خطه به خوبی برای پیشرفت همه جانبه استان کفایت می‌کند.

رئیس‌جمهور اولین و محوری‌ترین مسأله آبادان و خرمشهر را ضرورت ایجاد اشتغال دانست و خاطرنشان کرد: ایجاد اشتغال صرفاً به معنای بکارگیری افراد در نظام اداری نیست، بلکه در استانی مثل خوزستان باید از ظرفیت‌های کشاورزی و صنعتی استان برای ایجاد اشتغال بهره گرفت.

وی از دستگاه‌های مختلف که در زمینه بهره‌برداری از منابع و ظرفیت‌های استان خوزستان فعال هستند، خواست تا به نحو احسن به مسئولیت‌های اجتماعی خود در خوزستان عمل کنند و بیان کرد: نکته مهم دیگر درباره شهرستان‌های آبادان و خرمشهر رسیدگی به وضعیت منطقه آزاد اروند است، وقتی ایجاد این منطقه آزاد برای مردم باعث افزایش برخی هزینه‌های زندگی شده است، قطعاً باید منافع اقتصادی آن نیز نصیب مردم شود.

رئیس جمهور ادامه داد: با توجه به تداخلی که منطقه آزاد اروند با مناطق شهری خرمشهر و آبادان پیدا کرده لازم است، فورا کارگروهی تشکیل تا بر مبنای قانون مناطق آزاد، بررسی‌های حقوقی لازم برای حل و فصل مشکلات پیش آمده انجام شود.

رئیسی در ادامه سخنانش به جایگاه والای آبادان و خرمشهر در سالهای دفاع مقدس اشاره کرد و اظهار کرد: خرمشهر و آبادان به عنوان دو نماد ایستادگی و مقاومت آسیب‌های زیادی از دوران دفاع مقدس متحمل شدند که باید برای رفع این آسیب‌ها اقدامات لازم انجام شود و از جمله مبلمان شهری این دو شهرستان به شکلی که در شأن آنها باشد، بازسازی و اصلاح شود.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش، گمرک خرمشهر را از ظرفیت‌های مهم برای اشتغالزایی و ایجاد رونق اقتصادی عنوان کرد و گفت: با توجه به هم‌مرز بودن کشورمان با عراق و سیاست جدی جمهوری اسلامی برای گسترش بیش از پیش تعاملات و روابط تجاری با این کشور زمینه مضاعفی برای فعال‌تر شدن گمرکات در استان خوزستان وجود دارد و ضروری است در جلسه‌ای که قرار است برای رسیدگی به مسایل خرمشهر و آبادان در تهران تشکیل شود، این موضوع نیز مورد توجه ویژه قرار گیرد.

رئیسی با اشاره به موضوع لایروبی اروندرود و تسریع در تکمیل خط آهن شلمچه به بصره، خاطرنشان کرد: اگر چه کارهای زیادی برای پیشرفت آبادان و خرمشهر انجام شده، اما هنوز تا وضعیت مطلوب فاصله زیادی باقی مانده و وضعیت فعلی این دو شهرستان و کل استان خوزستان قابل قبول نبوده و باید متحول شود.

وی بیان کرد: آبادانی خوزستان نیاز به جدیت و مجاهدت فوق‌العاده داشته و نباید اجازه دهیم لحظه‌ای فرصت در این زمینه از دست برود چرا که از دست دادن هر فرصتی زمینه را برای توطئه‌آفرینی خناثان فراهم می‌کند، چنانچه مقام معظم رهبری همواره تأکید می‌کنند، اقتصاد و امنیت دو مقوله بهم پیوسته هستند و اگر مشکلات اشتغال و فقر در خوزستان برطرف نشوند دشمنان امنیت منطقه را نیز مخاطره خواهند انداخت.

رئیسی با بیان اینکه این سومین سفر بنده در ۶ ماه سپری شده از آغاز فعالیت دولت مردمی به استان خوزستان است، عنوان کرد: اینکه ما چند بار به هر یک از استان‌های کشور سفر کنیم به هیچ وجه برای بنده موضوعیت ندارد، بلکه مهم آن است که این سفرها نتیجه‌بخش بوده و مردم آثار سازنده این سفرها را ببینند.

رئیس جمهور اظهار گفت: ظرفیت‌های استان خوزستان برای انجام کارهای فوق‌العاده کاملاً مهیا و کافی است و مسئولان به هیچ وجه نباید در مسیر آبادانی استان معطل پیچ و خم‌‌های اداری شوند، کار فوق‌العاده و مجاهدانه با نامه‌نگاری و مراودات اداری معمول پیش نمی‌رود. الگوی عمل رزمندگان در ۸ سال دفاع مقدس پیش روی ماست که با وجود همه محدودیت‌ها و کمبودها به هیچ‌وجه دفاع از کشور را معطل نمی‌گذاشتند و کارهای نشدنی را انجام می‌دادند.

نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین اخبار