مجلس پنجشنبه ۱۹ اسفند ۱۴۰۰ ۱۶:۲۳ کد خبر :4597

بررسی لایحه بودجه در شورای نگهبان

نگرش نیوز – هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان، با اشاره به لایحه ۱۴۰۱، اظهار داشت: دقایقی قبل از ظهر امروز، پنجشنبه ۱۹ اسفند، شورای نگهبان متن رسمی مصوبات مجلس درباره ماده واحده و تبصره‌های لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ را از مجلس دریافت کرد. البته هنوز مصوبات مربوط به جداول به شورا ارسال نشده است.

وی افزود: بر اساس قانون، شورای نگهبان ۱۰ روز مهلت اظهار نظر دارد، اما اگر ما از تمام مهلت قانونی استفاده کنیم، مشکلاتی پیش خواهد آمد، چرا که ممکن است ابهامات و اشکالاتی نسبت به مصوبات وجود داشته و نیاز به رفت و برگشت بین مجلس و شورای نگهبان باشد، در نتیجه قانون بودجه برای ابلاغ به ابتدای سال آینده نخواهد رسید. لذا ما در تلاشیم تا با برگزاری جلسات فشرده ۲ یا ۳ نوبته حتی در روز‌های تعطیل هر چه زودتر گزارش نتیجه بررسی‌های شورای نگهبان را به مجلس اعلام کنیم.

طحان نظیف اضافه کرد: ما در شورای نگهبان طبق رویه هر سال برای تسریع در فرایند بررسی لایحه بودجه تاکنون چندین جلسه برای بررسی ابتدایی متن غیر رسمی و غیرن‌هایی لایحه بودجه برگزار کرده‌ایم، اما تلاش خواهیم کرد تا با برگزاری جلسات فشرده و فوق‌العاده، بررسی لایحه بودجه در شورای نگهبان سریع‌تر به سرانجام برسد و موارد ابهام یا اشکال نیز در هفته آینده به مجلس منعکس شوند تا پس از اصلاح نمایندگان بار دیگر در دستور کار قرار گیرد.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان جداول لایحه بودجه را هم بررسی می‌کند؛ گرچه هنوز این جداول از سوی مجلس به شورا ارسال نشده است و تنها متن مصوبه یعنی ماده واحده و تبصره‌های آن را دریافت کرده‌ایم، اما حتماً پیگیر جداول نیز هستیم. چرا که معتقدیم بودجه اصلی در جداول است و ماده واحده و تبصره‌ها نسبت به جداول اهمیت کمتری دارند؛ لذا شورای نگهبان، همه مفاد لایحه بودجه اعم از تبصره‌ها و جداول را بررسی خواهد کرد.

نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید