مجلس دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۴۰۰ ۹:۱۱ کد خبر :4559

تخصیص بودجه برای ساخت و تکمیل خوابگاه‌های دانشجویان با اولویت متاهلین

نگرش نیوز – نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (دوشنبه) مجلس و در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه ۱۴۰۱؛ بند (الف) و بند (ب) تبصره ۹ لایحه را بررسی کرده و آن را به تصویب رساندند.

بر اساس بند الف در تبصره ۹؛ به دانشگاه ها، مؤسسات آموزشی و پژوهشی و پارک های علم و فناوری اجازه داده می شود با تصویب هیأت امنای خود تا سقف عملکرد درآمد اختصاصی سال ۱۴۰۰ نسبت به أخذ تسهیلات از بانک ها از محل توثیق اموال در اختیار خود اقدام کنند و در جهت تکمیل طرح های تملک دارایی های سرمایه ای خود با اولویت ساخت، خرید و تکمیل خوابگاه های متأهلین به ویژه مناطق کمتر توسعه یافته موضوع بند (پ) ماده (۱۰۳) قانون برنامه ششم توسعه استفاده و نسبت به بازپرداخت اقساط از محل درآمد اختصاصی خود اقدام کنند. صندوقهای رفاه دانشجویان مکلفند نسبت به پیش بینی اعتبار لازم در فعالیت های خود به منظور پرداخت یارانه سود و کارمزد تسهیلات با اولویت تسهیلات مربوط به احداث و تکمیل خوابگاه های متأهلین اقدام کنند.

دانشگاهها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی و فناوری و پارکهای علم و فناوری اعم از دولتی و غیردولتی نیز میتوانند با رعایت مفاداین بند، از تسهیلات بانکی برای خرید تجهیزات صرفًا تخصصی و به روزرسانی آزمایشگاه ها و کارگاه های خوداستفاده نمایند. اصل و سود تسهیلات بانکی دریافتی موضوع این بند، به عنوان بدهی دولت تلقی نمیگردد.

بر اساس بند ب در تبصره ۹؛ صددرصد (۱۰۰ درصد) وجوه اداره شده پرداختی از محل بازپرداخت وام های شهریه دانشجویی ازسال ۱۳۸۵تا ۱۴۰۰ تا سقف دو هزار میلیارد ریال به خزانهداری کل کشور واریز می شود.

وجوه مذکور به صندوقهای رفاه دانشجویی به عنوان کمک جهت افزایش منابع مالی صندوق های مزبور اختصاص می یابد تا براساس اساسنامه مصوب، صرف پرداخت وام شهریه به دانشجویان و سایر پرداخت های رفاهی دانشجویی شود. اختصاص وجوهی از محل منابع این بند در قالب وام شهریه دانشجویی به دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی بلامانع است.

نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین اخبار