استان خوزستان شنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۰ ۱۵:۴۹ کد خبر :4487

اهمیت مذاکره درباره گرد و غبار، کمتر از مذاکرات برجام نیست

نگرش نیوز – سید کریم حسینی نماینده اهواز با اشاره به گرد و غبار شدید روز جمعه در استان خوزستان اظهار کرد: مردم خوزستان و استان‌های همجوار، روز گذشته واقعاً روز بسیار سخت و جان‌فرسایی داشته‌اند و گرد و خاک، زندگی مردم را سیاه کرد.

وی با اشاره به پیگیری شرایط دیروز خوزستان در مجلس افزود: چیزی که امروز در مجلس پیگیری کردیم و به دنبال آن هستیم این است که دولت برای بخشی از این گرد و غبار که منشأ خارجی دارد، به صورت جدی اقدام کند.

نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم انجام مذاکره با کشورهای همسایه برای ساماندهی وضعیت گرد و غبار گفت: اعتقاد داریم اهمیت مذاکره در خصوص منشأ خارجی گرد و غبار، کمتر از اهمیت مذاکرات برجام نیست. پدیده ریزگردها خسارت‌های سنگینی به مردم وارد می‌کند؛ از سلامت تک‌تک افراد جامعه گرفته تا آسیب به بخش سرمایه‌گذاری در استان خوزستان و مهاجرت‌ها و مسائل زیست محیطی.

وی اضافه کرد: بر همین اساس، رایزنی‌های دیپلماتیک در خصوص ریزگردها با کشورهای همسایه را بسیار ضروری می‌دانیم و این مطالبه ما از مسئولین امر است. در اولین فرصت نیز نشست‌هایی با مسئولان مربوطه خواهیم داشت و این مطالبه را به شکلی جدی داریم.

حسینی گفت: به روایت رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت و درمان، در سال ۹۹ تنها آمار فوتی‌های شهر اهواز به علت ذرات معلق ۲.۵ میکرون، ۷۰۳ نفر بوده است که نشان‌دهنده خسارت سنگین به استان خوزستان است. در همین حال، میزان غلظت ذرات گرد و غبار در روز گذشته در اغلب شهرستان‌های خوزستان بیش از ۵ هزار میکروگرم در هر مترمکعب بود.

برای مقابله با ریزگردها اعتبارات ویژه مورد نیاز است

وی افزود: امروز در مجلس پیگیری کردیم و هشدارهایی به مسئولین امر در خصوص منشأ داخلی و خارجی ریزگردها دادیم مبنی بر اینکه برای مقابله با ریزگردها، اختصاص اعتبارات ویژه مورد نیاز است. علی‌رغم اینکه در سه چهار سال اخیر وضعیت بارندگی خوبی داشتیم اما باز هم روز گذشته شاهد هجمه سنگین ریزگردها به استان خوزستان و استان‌های همجوار آن بودیم.

نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی گفت: منتظر هستیم در خصوص بررسی وضعیت گرد و غبار خوزستان و منشاء خارجی آن و اعتبارات مورد نیاز، جلساتی با مسئولین امر به شکل ویژه و تخصصی و جدی برگزار کنیم تا توجه آن‌ها را به این مساله جلب کنیم.

نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید