استان خوزستان چهارشنبه ۴ اسفند ۱۴۰۰ ۱۳:۴۶ کد خبر :4247

سخنان وزیر کار به اعتماد مردم آسیب می‌رساند

نگرش امروز – وزرای اقتصادی در تمام دولت‌ها تحت فشار بوده‌اند و این موضوع برای تمام دوره‌ها ثابت بوده است؛ چه آنکه اقتصاد ایران، اقتصادی تقریبا بدون برنامه است و ظاهرا با ایده «فعلا پیش برویم ببینیم چه می‌شود» جلو می‌رود. در این میان برخی وزرا تلاش می‌کنند وضعیت را تا قدری سامان دهند و مشکلات را حل کنند اما برخی دیگر نه تنها برنامه‌ای ندارند، بلکه وضعیت فعلی را هم آشفته‌تر می‌کنند. یکی از وزرایی که در مجلس بسیار به آن انتقاد می‌کنند، حجت عبدالملکی وزیر کار است که به زعم برخی نمایندگان، اقدامات او باعث آشفتگی در مجموعه وزارتخانه شده است؛ از جمله موسوی لارگانی نماینده فلاورجان که گفته «بیش از ۸ هزار نفر در ستاد و در سازمان‌های استان‌ها کار می‌کنند که ۵۹ نفر با مدرک دکترا، ۶۲۵ نفر با مدرک کارشناسی ارشد و ۴۸۰ نفر با مدرک کارشناسی مشغول به کار هستند. اما وزیر کار به دلیل بی‌تجربگی خودش، نیرو‌های تخصصی را کنار زده و از آن‌ها در پست‌های معاونت و مدیر کلی استفاده نکرده و به جای آن افرادی سیاسی خالی از ذهن و بدون تجربه را از بیرون وزارتخانه آورده‌اند و مدیر کرده‌اند.»

محمد کعب عمیر عضو کمیسیون اجتماعی و رییس کمیته صندوق‌های بازنشستگی مجلس گفته «جو مجلس برای حمایت از وزیر مناسب نیست. مسائل کلان کشور مطرح است. وزارتخانه‌ای که سه حوزه تعاون، کار و رفاه اجتماعی را زیر مجموعه خود دارد، تصمیمات اساسی را می‌گیرد و اگر نگوییم مهم‌ترین، اما از اساسی‌ترین و مهم‌ترین وزارتخانه‌های اقتصادی کشور است حالا در دست کسی افتاده که واقعا بی‌تجربه است. جوانی که نمی‌تواند آن را مدیریت کند و تصمیم‌گیرنده نیستند. خیلی از نماینده‌ها به همین نتیجه رسیده‌اند.»

او درباره دیگر دلایل استیضاح توضیح می‌دهد: «بحث دیگر، انتصاباتی است که غیر تخصصی و غیرکارشناسی انجام شده است و افرادی بر سر کار هستند که از بدنه این وزارتخانه نیستند. فردی که حتی یک روز در این وزراتخانه کار نکرده حالا معاون وزیر شده است.»

کعب عمیر گفته «بسیاری از نمایندگان بعد از توهینی که شخص وزیر به آقای لارگانی داشت خیلی از این موضوع ناراحت هستند. دولت و مجلس انقلابی است و این خوب نیست که به یک نماینده مجلس توهین شود. هر نماینده می‌تواند از روش‌های سوال و استیضاح و تذکر استفاده کند و نباید به این خاطر توهین بشنود. این مورد برای دولت بازتاب خوبی ندارد.»

سیدکریم حسینی نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس درباره همین مسائل می‌گوید: در بحث اشتغال‌زایی، همه وزارتخانه‌ها و ارکان دولتی چه اقتصادی و چه غیراقتصادی، مسئولند. گاهی برای ایجاد یک شغل باید بستری را فراهم کرد و گاهی باید یک سیستم اداری درست پایه‌گذاری شود و گاهی نیاز به ارائه تسهیلات است. همه این‌ها در کنار هم می‌توانند بستری مناسب را برای اشتغال‌زایی ایجاد کنند، بنابراین تمام وزارتخانه‌ها، مخصوصاً وزارت کار در اشتغال‌زایی تاثیر مستقیمی دارند.

حسینی تصریح کرد: اینکه بگوییم فلان وزارتخانه در هماهنگی و ایجاد فرصت اشتغال، نقشی ندارد، اصلاً صحیح نیست، بلکه وزارتخانه‌هایی که رویکردشان اقتصادی‌تر است وظیفه سنگین‌تری دارند و اقدامات‌شان تاثیرگذارتر و پایدارتر است.

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس می‌گوید: در چنین شرایطی می‌بینیم وزیر می‌گوید می‌توان با یک میلیون تومان، شغل ایجاد کرد، در حالیکه این اظهارنظر برای ده‌ها سال پیش بود که الان از آن مدت‌ها گذشته است و قطعاً در شرایطی که در کشور به سر می‌بریم برای ایجاد یک شغل، هزینه‌ای بسیار بیشتر از این‌ها نیاز است و به هیچ وجه با این مبالغ نمی‌توان شغلی ایجاد کرد. بهتر است به جای این اظهارنظر‌ها که می‌تواند به اعتماد مردم آسیب برساند و اذهان عمومی را به هم بریزد، در اقدام و عمل شرایط مردم را بهبود ببخشیم و شرایط شغلی را برای آن‌ها ایجاد کنیم و بعد اعلام کنیم که ایجاد فلان شغل، فلان مقدار هزینه را دربرداشته است.

نماینده اهواز یادآور شد: ایجاد شغل به عهده همه وزارتخانه‌ها است و حتی مجلس هم در برابر این رسالت، موظف است. از این‌رو، مجلس وظیفه دارد تا امور را تسهیل کند و در تصویب قوانین و پیگیری و نظارت کار‌ها درست و دقیق عمل کند.

وی گفت: اگر هزینه کمی را در ایجاد شغل درنظر بگیریم قطعاً در پایداری شغل، تاثیر منفی دارد. هنر باید این باشد که شغلی ایجاد کنیم که حتماً پایدار باشد. پس بهتر است در سال ۱۴۰۱ وارد مراحل عملی شویم تا بتوانیم نتایج ملموسی را به مردم ارائه دهیم.

حسینی در پایان خاطرنشان کرد: در سال جدید، مجلس باید با دقت بیشتری نظارت کند و سوال، تذکر و استیضاح را در برنامه‌های خود داشته باشد. قطعاً اگر مجلس جواب قانع کننده‌ای نگیرد، از ابزار قانونی خود استفاده خواهد کرد.

نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید