استان کردستان شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰ ۱۶:۲۸ کد خبر :3483

قیمت برق مشترکین پرمصرف اصلاح میشود

نگرش امروزهیوا لهونیان مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کردستان ازاجرای مصوبه جدید دولت جهت اصلاح مصرف برق در بخش خانگی از اول بهمن ماه خبر داد و گفت: با استناد به قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و درراستای اجرای حکم مندرج در بند (ی) تبصره (۸) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، مصوبه جدید نحوه محاسبه تعرفه برق مصرفی مشترکان پرمصرف بخش خانگی تعیین شد.

وی با اشاره به اینکه یارانه برق تاکنون بر اساس میزان مصرف پرداخت می‌شد و مشترکانی که برق بیشتری مصرف می‌کردند از یارانه بیشتری برخوردار بودند، گفت: از این پس، آن بخش از انرژی برق که در چارچوب الگو، مصرف می‌شود یارانه دریافت می‌کند و یارانه پرمصرف‌ها برای آن بخشی که بیش از الگو، مصرف می‌کنند به صورت پلکانی کاهش می‌یابد.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق کردستان می گوید: بر اساس این آیین‌نامه که با هدف ترغیب پرمصرف‌ها برای مصرف بهینه و در چارچوب الگوی مصرف برق اجرا شد، تعرفه مشترکانی که در چارچوب الگوی برق انرژی مصرف می‌کنند با یارانه کامل و بدون تغییر محاسبه خواهد شد.

او با اشاره به اینکه در این آئین‌نامه تغییرات انجام شده در بخش نظام تعرفه‌گذاری برق نسبت به تشویق مشترکان کم مصرف نیز برای تداوم و تثبیت این شرایط مدنظر قرار گرفته، گفت: به‌طوری که اگر مشترکان در ۴ ماه گرم سال مصرف خود را زیر الگوی مصرف منطقه خود قرار داده و نسبت به دوره مشابه سال قبل کمتر برق مصرف کنند، از پاداش مدیریت مصرف بهره‌مند می‌شوند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کردستان با اشاره به اینکه این تعرفه برای مشترکین بخش خانگی تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) وبهزیستی که مصرف آنان کمتر از ۵۰ درصد الگوی منطقه باشند رایگان محسوب می‌شود، گفت: بر اساس این مصوبه مشترکان پرمصرف که حدود ۲۳ درصد از مشترکان برق بخش خانگی را در کردستان شامل می‌شوند مشمول افزایش هزینه‌های مصرف برق خواهند شد.

لهونیان گفت: در حال حاضر قریب به ۷۷ درصد از مشترکین خانگی در استان کردستان به درستی و به صورت صحیح از برق استفاده می‌کنند که مشمول افزایش تعرفه نمی‌شوند و تغییری در نحوه محاسبه قبوض برق آنان انجام نمی‌شود.

به گفته او: در این طرح الگوی کم مصرفی، از ۸۰ کیلووات ساعت ماهانه که در گذشته وجود داشت به ۱۰۰ کیلووات ساعت در ماه‌های غیر گرم و همچنین از ۱۰۰ کیلووات ساعت در ماه به ۱۵۰ کیلووات ساعت در ماه‌های گرم افزایش یافته است.

 

نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین اخبار