استان اصفهان شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ ۱۳:۳۴ کد خبر :3109

تأمین آب شرب «بن-بروجن» از سد کارون ۴

کارون

یک عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به کمبود آب در پشت سد زاینده‌رود، آب شرب منطقه «بن-بروجن» را می‌توان از سد کارون ۴ تأمین کرد.

حجت‌الاسلام محمدتقی نقدعلی درباره وضعیت حوضه آبریز زاینده‌رود و لزوم تأمین آب طرح بن- بروجن از محلی دیگر به غیر از زاینده‌رود، اظهار کرد: با مشورت‌هایی که انجام دادیم و طبق نظر کارشناسان اگر برای تأمین آب بن- بروجن از سد کارون ۴ آب شرب این طرح را تأمین کنیم بدون اینکه در لوله‌گذاری جدید دخل و تصرفی انجام شود، پمپاژ معکوس انجام و آب شهرهای بن و بروجن تأمین می‌شود.

وی افزود: طرح بن-بروجن به پمپاژ بالای آب نیاز دارد تا آب شرب مصرفی بن و بروجن تأمین شود و این در حالی است که حوضه آبریز زاینده‌رود ظرفیت آبی محدودی دارد و این حوضه آبی حتی کفاف بارگذاری‌های جدید را نمی‌دهد و بارگذاری جدید در واقع بارگذاری روی ظرفیت خالی است.

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس، گفت: بر این اساس اگر بارگذاری را برای تأمین آب این دو شهر روی سد کارون ۴ بگذارند منطقی‌تر است، چراکه آب به اندازه کافی در این حوضه آبریز وجود دارد. آب پشت سد زاینده‌رود بسیار محدود است و با توجه به اینکه وضعیت بارش‌ها هم خوب نیست، مسلماً آبی وجود ندارد که به سمت بن-بروجن پمپاژ شود و بهترین روش این است که آب شرب این مناطق از سد کارون ۴ تأمین شود.

نقدعلی خاطرنشان کرد: فاصله بروجن تا سد کارون ۴ حدود ۹۰ کیلومتر است و بارگذاری‌های جدیدی که روی زاینده‌رود شده بعید است کفاف بارگذاری‌های گذشته را بدهد، بنابراین بارگذاری جدید بر روی مخزنی خالی کار عقلانی نیست.

انتهای پیام

نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید