استان اصفهان شنبه ۱۸ دی ۱۴۰۰ ۱۴:۱۴ کد خبر :2917

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی در مجلس به چند وزیر نامه نوشت

مقتدایی

نماینده مردم اصفهان در مجلس در نامه ای مشترک به وزرای کشور، میراث، نیرو، ارتباطات، دفاع، راه، جهاد و روسای سازمانهای محیط زیست و برنامه و بودجه، ابعاد خطرناک و جدی فرونشست زمین اصفهان و راهکارهای آن را تشریح کرد.

متن نامه عباس مقتدایی نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و نماینده مردم اصفهان در مجلس به این شرح است:

«همانگونه که مستحضرید در ماه های اخیر پدیده فرونشست زمین در استان اصفهان به شکل قابل توجهی خود را نشان می دهد و به نظر می رسد آنگونه که باید و شاید همچنان اهمیت و تبعات جانی، مالی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی مخاطرات و پیامدهای فرونشست زمین مورد توجه قرار نگرفته است.

براساس گزارشات اختصاصی واصله، استان اصفهان رتبه نخست کشور در فرونشست زمین را دارد که درصورت عدم توجه به این موضوع، در آینده شاهد عواقب جبران ناپذیری خواهیم بود. این پدیده در حال پیشرفت در اصفهان، در مسیر خود مراکز و اماکن مهمی را دارد.

همچنین بالاترین میزان فرونشست در شرق اصفهان و محدوده فرودگاه بین المللی شهید بهشتی بوده است. موضوع فرونشست زمین در اصفهان به مسئله جدی و بحران ساز مبدل شده و عواقب جبران ناپذیر آن درمواقعی همچون زلزله و یا سایر حوادث خود را نمایان خواهد ساخت. استان اصفهان بیش از دو دهه است که دچار بحران خشکسالی شده و ضمن درگیر شدن در بحران های اجتماعی و امنیتی، افزایش تقاضا به دلیل افزایش مهاجرت به این استان، استقرار صنایع و… و با عنایت به مشکلات ناشی از عدم مدیریت یکپارچه حوضه زاینده رود و برداشت های بی رویه در مناطق بالادست، احتمال تسری این نزاع به حوزه مشترک و فرا استانی نیز متصور خواهد بود که این وجه تمایز فرونشست اصفهان با مناطق و دشت هایی است که صرفا جوانب کشاورزی در آن حائز اهمیت است.

تداوم وضعیت فعلی و بی توجهی به فرونشست ها، موجب حرکت نعلی شکل فرونشستها از سمت دشتهای شمالی و جنوبی به سمت بافت شهر اصفهان خواهد شد.

فرونشست در شهرستان اصفهان، ضمن بروز تغییرات بی بازگشت در بافت زمین که با تغذیه آبخوان ها نیز جبران نخواهد شد، موجب تخریب بافت مسکونی و آثار تاریخی، مراکز صنعتی و سقوط تاسیسات برق رسانی و… ، تبعات اجتماعی- امنیتی فراوانی را به دنبال خواهد داشت.

از آنجایی که فرونشست پدیده ای پویا است، نیاز است تا به منظور پیشگیری و کنترل، در ابتدا محدوده فرونشست، شناسایی و تغییرات آن به صورت مداوم پایش گردد. در جهان برای دستیابی به این مهم، از سه روش ۱- سیستم جی پی اس ۲- ترازیایی دقیق خطی ۳- تصاویر ماهواره ای استفاده می شود که متاسفانه عدم وجود ایستگاه دائمی جی پی اس برای رصد و پدیده های فعال و قدمت تصاویر ماهواره ای، رصد و پایش تغییرات پدیده ها از جمله پدیده فرونشست را در ایران با مشکل مواجه کرده است.

برخی از راهکارهای مدیریت و کنترل سرعت تعمیق این پدیده، عبارتند از:

۱- برقراری جریان دائمی آب در بستر رودخانه زاینده رود

۲- تشکیل فوری ستاد یا کمیته ملی و استانی مهار و محدود سازی پدیده فرونشست با حضور نهادهای ذی ربط

۳-کاهش بهره برداری از منابع آبی زیر زمین

۴- اصلاح و تغییر الگوی کشت با توجه به شرایط آب، خاک و اقلیم هر منطقه و حذف محصولات غیر استراتژیک

۵- ارائه تسهیلات به منظور ترویج استفاده از روش های نوین آبیاری

۶- ترویج کشت های گلخانه ای

۷- مطالعات امکان سنجی تغذیه مصنوعی و پخش سیلاب در مناطق بحرانی

۸- بهره برداری اصولی از پساب تصفیه خانه ها به خصوص تصفیه خانه شمال اصفهان در تعادل بخشی به سفره آب زیرزمینی باکارکرد آبیاری محصولات غیرمثمر

۹-اجرای ضربتی طرح ایمن سازی و مقاوم سازی ابنیه و مناطق حساس

۱۰- نظارت بیشتر در ساخت و سازها در حوزه بخش نظام مهندسی

۱۱-تجدید نظر و آمایش سرزمینی درمورد طرحوهای توسعه ای شهری و صنعتی

۱۲- استفاده از امکانات و تجهیزات نوین در پایش فرونشست ها

۱۳ و…

مزید امتنان است اینجانب را نیز از نتیجه اقدامات انجام شده مطلع نمایند.»

انتهای پیام

نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین اخبار