استان کردستان چهارشنبه ۱۵ دی ۱۴۰۰ ۴:۳۰ کد خبر :2834

برگزاری انتخابات شورای عالی استانها در غیاب نمایندگان کردستان،خوزستان و فارس

انتخابات هیئت رئیسه شورای عالی استان‌ها در حالی با حضور احمد وحیدی وزیر کشور و مهدی جمالی نژاد معاون عمرانی وزیر کشور و برخی از استانداران برگزار شد که نمایندگان استانهای کردستان،خوزستان و فارس هنوز معرفی نشده بودند ، اما طبق قانون با معرفی بیش از ۵۰ نماینده، وزیر کشور اختیار برگزاری انتخابات هیئت رئیسه را دارد.

                                  لازمه توسعه پایدار در کشور، توزیع عادلانه خدمات در شهرها است

در ابتدای برگزاری جلسه، مهدی جمالی نژاد معاون عمرانی وزیر کشور طی سخنانی گفت: شورای عالی استانها به منظورجلوگیری از تبعیض در شهرها و روستاها تشکیل میشود. وی همچنین توزیع عادلانه خدمات در شهر ها را مقدمه ای برای توسعه پایدار در کشور دانست و افزود:  در صورت توزیع عادلانه است که عدالت محوری محقق می‌شود. در پایان مطالب جمالی نژاد هیأت رئیسه سنی برای نظم بخشی به برنامه و آغاز انتخابات تشکیل شد.               

 

                                                                 شوراها به مسائل محلی بپردازند

در ادامه، احمد وحیدی وزیر کشور گفت: شورای عالی استانها ، عالی‌ترین نمود جریان انتخابات شوراها از کوچک‌ترین شهرستان‌ها و بخش‌ها در جمهوری اسلامی است.

وی افزود: این مردم سالاری دینی اولین مساله آن دین و مردم است؛ شورای عالی استان‌ها بهترین نمود این مردم سالاری است.

وحیدی بیان کرد: این شوراها، باید در استان‌ها احساس قرابت و نزدیکی با مردم داشته باشد، اگر مجلس شورای اسلامی را یک نمود دیگر از مردم سالاری بدانیم که مشکلات را باید در سطح ملی حل کنند، شوراها باید مسائل را سطح بومی و شهری حل کنند.

وزیر کشور افزود: اگر شوراها مسائل را در سطح محلی بشناسند و عمل کنند نمایندگان دیگر به قانون گذاری و مسائل راهبردی می‌پردازند و درگیر مشکلات بومی نمی‌شوند.

وی گفت: اینکه شوراها در هرجایی به وظیفه خود برسند را شورای عالی باید نظارت کند تا در سطح محلی و منطقه‌ای یک حکمرانی درستی رخ دهد.

وحیدی تصریح کرد: از زمانی که شوراها پا گرفته است نظارت‌های محلی خیلی انجام نشده و بسیار کم بوده است و باید تکمیل شود و توسعه یابد تا مردم بیش از پیش احساس مشارکت در اداره روستان و شهر خود می‌کنند.

وزیر کشور گفت: حرف و حدیث راجع به شورها زده می‌شود و اگر شورا به وظیفه اصلی خود عمل نکند مهر تأیید این حرف و حدیث‌ها می‌شود.

وی گفت: در مورد شوراها مسائلی مانند پارتی بازی، پاکدستی، مبارزه با فساد و نزدیک بود به مردم همیشه حساسیت زا بوده و مورد توجه مردم قرار گرفته است.

وحیدی گفت: نباید اجازه داد اندک نفراتی بتوانند جایگاه مهم و عظیم شوراها را تضعیف کنند و ذهنیت مردم را بهم بریزند.

در ادامه انتخابات شورای عالی استان‌ها بدون حضور خبرنگاران برگزار شد.                                 

                                                            سروری رئیس شورای عالی استان‌ها شد

پرویز سروری نماینده شورای استان تهران در شورای عالی استان‌ها با کسب ۳۸ رأی از مجموع آرا به عنوان رئیس اولین سال از ششمین دوره شورای عالی استان‌ها انتخاب شد.

                                                        رضائیان نایب رئیس شورای عالی استان‌ها شد

در این انتخابات همچنین علیرضا رضائیان عضو شورای عالی استان‌ها با کسب ۳۲ رأی به عنوان نایب رئیس شورای عالی استان‌ها برای یک سال انتخاب شد.

                                                                        منشی‌ها هم انتخاب شدند

همچنین یوسف مغروری نماینده استان خراسان شمالی، محمد کریم عزیزی نماینده استان سیستان و بلوچستان، محمدرضا اسدی نماینده استان اصفهان، محمد صادقی گیلان، محمد اصانلو نماینده استان زنجان و فاطمه جراره نماینده استان هرمزگان به عنوان منشی‌های این دوره هیأت رئیسه شورای عالی استان‌ها انتخاب شدند.

                                                             انتخاب سخنگو؛ آخرین مرحله انتخابات

و در نهایت، محمدیعقوب باقری نماینده استان چهارمحال و بختیاری به عنوان سخنگوی شورای عالی استان‌ها انتخاب شد.

نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید