استان کردستان پنجشنبه ۹ دی ۱۴۰۰ ۱۷:۳۵ کد خبر :2685

استاندار کردستان: ۸۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای پروژه‌های حوزه آب استان تخصیص یافت

اسماعیل زارعی‌کوشا عصر دیروز در ارتباط مجازی با اصحاب رسانه، به تشریح دستاوردهای سفر وزیر نیرو به استان کردستان پرداخت و اظهار داشت: در این سفر هشت هزار و ۳۰۰میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل و اجرای پروژه‌های حوزه آب استان مصوب شد.

وی افزود: بخش زیادی از این اعتبارات از محل اعتباراتی بوده که امکان تخصیص داشته و یا در دست وزارتخانه یا از محل تهاتر نفت که در قانون بودجه پیش‌بینی شده، تأمین می‌شود.

استاندار کردستان مسئله آب  را یکی از مهمترین موضوعات استان خواند و گفت: در این سفرمباحث مربوط به آب شرب، کشاورزی و صنعت بازنگری و با توجه به اعتبارات مصوب، در دو سال آینده تحولات عظیمی در حوزه آب و برق کردستان ایجاد خواهد شد.

وی بیان کرد: تامین اعتبار تکمیل پروژه‌های نیمه تمام در حوزه‌های آب شرب، کشاورزی و صنعت؛ اخذ مجوز در بحث تخصیص آب و تعیین تکلیف پروژه‌های کلان و و بزرگ که علی‌رغم اینکه ردیف اعتباری نداشتند، جزو دستاوردهای خوب این سفر بود.

زارعی‌کوشا از تصویب ۳۵۰میلیارد تومان از محل اعتبارات وزارتخانه برای انتقال آب از سد آزاد به تصفیه‌خانه سنندج تا پایان خرداد سال آینده خبر داد و تصریح کرد: با اجرای این پروژه تا قبل از شروع فصل گرما، بخش زیادی از مشکلات آب سنندج رفع می‌شود.

وی همچنین از تصویب ۲۳میلیارد تومان برای تکمیل خط انتقال آب سد عباس‌آباد به بانه به طول ۴٫۶ کیلومتر تا پایان سال جاری خبر داد و اظهار کرد: تصویب ۷۷میلیارد تومان جهت تکمیل ایستگاه پمپاژ بویین بانه و خط آبرسانی عباس‌آباد تا تصفیه‌خانه و اجرای پمپاژ اضطراری از دیگر مصوبات سفر یک روزه وزیر نیرو به کردستان بود.

استاندار کردستان از اختصاص ۳۵۶میلیارد تومان برای رفع تنش آبی ۱۶۹ روستا در مرحله نخست و‌ ۱۵۰روستای دیگر در مرحله دوم در استان خبر داد و افزود: اختصاص ۳۰۰میلیارد تومان جهت تکمیل زیرساخت شبکه انتقال توزیع آبرسانی شهر سقز شامل خطوط بین مخازن و ایستگاه پمپاژ از دیگر دستاوردهای سفر وزیر نیرو به کردستان بود.

وی خاطرنشان کرد: اختصاص ۵۰میلیارد تومان برای تکمیل طرح آبرسانی در دیواندره در قالب اتمام تصفیه‌خانه آب شرب و ۷۲روستا این شهرستان، اختصاص ۱۴۶میلیارد تومان برای حفر و تجهیز ۲۳حلقه چاه به همراه اجرای خطوط استان برای شهرهای دارای تنش آبی استان و ۳۰میلیارد تومان جهت خرید و تجهیز شش دستگاه تانکر آبرسانی سیار از دیگر مصوبات این سفر به استان بود.

استاندار کردستان از اختصاص ۲۰۰میلیارد تومان برای تکمیل جاده‌های روستایی جایگزین و ابنیه فنی سد سیازاخ، ۲۵میلیارد تومان برای تکمیل سامانه پایاب سدهای سنگ سیاه قروه و سورال دهگلان و ۹۰ میلیارد تومان اعتبار جهت آبگیری و تکمیل سد امیرآباد کامیاران خبر داد و افزود: اختصاص ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار از محل ستاد احیای دریاچه ارومیه و اخذ مجوز از هیئت دولت، اختصاص ۵۰میلیارد تومان برای طرح ارتقاء تصفیه‌خانه سنندج، اختصاص ۹۰ میلیارد تومان جهت تکمیل سد رمشت و اجرای طرح شیکه آبیاری و زهکشی از دیگر مصوبات این سفر یک روزه بود.

وی از تصویب ۲۵۰میلیارد تومان اعتبار برای ساماندهی شبکه فاضلاب نواحی منفصل شهری سنندج خبر داد و یادآور شد: در این سفر علاوه بر اختصاص این ردیف‌های اعتباری، مجوزهای خوبی نیز در راستای بهره‌برداری از منابع آبی استان کردستان، تخصیص منابع آبی برای کمک به ارتقاء وضعیت کشاورزی و افزایش سطح زیرکشب آبی در دشت‌های شرقی استان و بهره‌مندی از ظرفیت‌های آبی جهت کمک به رونق بخش صنعت کردستان اخذ شد.

زارعی‌کوشا ابراز داشت: امیدواریم با توجه به نگاه مثبت دولت و اعتبارات اختصاص یافته، مشکلات حوزه آب و دغدغه‌های مردم کردستان در این بخش برطرف شود.

 

نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین اخبار