استان خوزستان یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰ ۹:۵۷ کد خبر :1632

مدیریت ضعیف آب به اندازه کمبود بارش به این حوزه آسیب وارد کرده است

نگرش امروز – عبدالله ایزدپناه عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ضمن اشاره به منافع سدها برای کشور در کنار ضررهای ایجاد شده در زیست محیطی اظهار کرد: سدها برای کشور یک نعمت است و در حال حاضر در کنار کمبود آب و کاهش بارش‌ها به نظر می‌رسد مدیریت در موضوع آب نیز گزینه بسیار موثری است.

وی با اشاره به پیش بینی‌های بارندگی‌های شدید برای خوزستان در سال گذشته که منجر به خالی شدن سدهای استان شد ادامه داد: به دلیل عدم پیش بینی و مدیریت درست، با بی آبی و کمبود بارش مواجه بودیم و سدهای استان مشکل آب داشتند و معضلات زیادی را برای استان به وجود آورده بود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با تاکید بر ارائه الگوی مناسب کشت توسط وزارت جهاد کشاورزی که متاسفانه عملی نشده خاطرنشان کرد: پیش بینی می‌شود بسیاری از کشت‌های پاییزه خوزستان تعطیل شود که این تعطیلی امنیت غذایی استان را به خطر می‌اندازد و به کل کشور ضرر می‌رساند و لذا اگر وزارت جهاد کشاورزی نتواند الگوی مناسبی را ارائه دهد، قطعا در تامین مواد غذایی دچار مشکل خواهیم شد.

ایزدپناه در رادیو گفت و گو اظهار کرد: در خوزستان یک سند سازگاری با کم آبی در سطح استانی و کشوری تهیه کردیم و براساس این سند برآورد شده حق آبه این استان حدود ۳۳ میلیارد مترمکعب است که برای کشاورزی، صنعت و شُرب استفاده می‌شود و لذا اعتراض‌هایی که در انتقال آب صورت می‌گیرد به دلیل آن است که حق آبه را به درستی بررسی و آب اضافی را برداشت نمایند.

وی ضمن تاکید بر مشکلات مدیریتی در حوزه آب تصریح کرد: باید در این دولت کارشناسی‌ها و مدیریت‌ها بهتر شود تا بتوان از این احساس خطر در موضوع کم آبی راه نجاتی بیابیم.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ضمن اشاره به رتبه ضعیف ایران در بخش‌های مختلف مربوط به آب که ناشی از ضعف مدیریتی است تصریح کرد: در مدیریت آب و الگوی کشاورزی عقب هستیم در حالی که با صرفه جویی تنها ۱۰ درصد آب در بخش کشاورزی نتایج خوبی را در بردارد و اگر بتوان در وزارت جهاد کشاورزی، کشت‌های کم آب آور و آبیاری تحت فشار را ترویج دهیم، ما را به هدف بالا در مدیریت آب می‌رساند.

نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین اخبار