استان تهران پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ ۲۰:۳۰ کد خبر :1100

افزایش ۴ برابری حقوق سربازان در سال ۱۴۰۰

نگرش نیوز – سید محسن دهنوی در مورد افزایش حقوق سربازان در سال آینده گفت: بر اساس ماده ۴۹ و ۵۰ قانون خدمت وظیفه عمومی که در سال ۱۳۸۷ تصویب شد، دولت موظف به پرداخت ۶۰ الی۹۰ درصد حقوق پایوران به سربازان مجرد و متاهل است، هر ساله به دلایل کمبود منابع معتبر ستاد نیروهای مسلح امکان پرداخت چنین مبلغی را نداشته است.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: در بررسی فرآیند لایحه بودجه ۱۴۰۰ حدود ۳ هزار میلیارد تومان به پرداخت حقوق سربازان نسبت به لایحه دولت اضافه داده شد و منابع مالی آن در لایحه بودجه پیش بینی شده است؛ به بیانی در حال حاضر هر سرباز متوسط ۴۶۰ هزار تومان ماهیانه حقوق دریافت می‌کند که با بررسی انجام شده در کمیسیون تلفیق حقوق سربازان در سال آینده ۴ برابر خواهد شد بر همین اساس حداقل حقوق سربازان در سال آینده حدود ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.

تغییر حقوق سربازان بر اساس مناطق عملیاتی

دهنوی با اشاره به تغییر پایه حقوق سربازان گفت: حداقل حقوق پرداختی بر اساس شرایط تاهل سربازان، منطقه عملیاتی و جنگی امنیتی، مناطق محروم و بد آب و هوا تغییر پیدا می‌کند این اتفاق در بودجه سال آینده گام بلندی در خصوص جبران زحمات مشمولانی است که بی‌منت به وطن خدمت می کنند.

نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه تاکید کرد: در جهت بهبود و اصلاح فرآینده سربازی با ایده‌آل‌ها فاصله بسیاری داریم، این افزایش حقوق برای مشمولان نسبت به تورم و هزینه‌های سنگین جامعه بسیار اندک است؛ علی الخصوص برای سربازانی که متاهل هستند با تمام این تفاسیر این افزایش حقوق گام بلند مجلس یازدهم در جهت بهبود حقوق سربازان بوده است.

دهنوی تصریح کرد: مجلس یازدهم از شش ماه گذشته اقدام به فراخوان نخبگان ، سربازان و کارشناسان حوزه نظامی را داد تا برنامه‌ای مدون در راستای بهبود فرآیند سربازی را شروع کنند، یکی از مواردی که در این فراخوان‌ها اعلام شد افزایش حقوق سربازان بود که بخشی از آن در بودجه ۱۴۰۰ منظور شد، موضوعات دیگری در جهت ساماندهی خدمت سربازی پیشنهاد داده است که امیدوارم در سال آینده با کمک ستاد کل نیروهای مسلح آنها را محقق کنیم.

نماینده مردم در مجلس یازدهم یادآور شد: اصلاح فرایند سربازی در کمیسیون امنیت ملی با تعدادی از نمایندگان در حال بررسی است، سربازی حرفه‌ای از جمله طرح‌های است که در مجلس مورد توجه قرار گرفته تا بتوانیم از وقت سربازان مفیدتر و موثرتر استفاده کنیم و خدمت سربازی را به سمت تخصصی بودن هدایت کنیم، اجرایی شدن چنین موضوعی نیازمند منابع مالی، پشتیبانی زیرساخت‌ها و مهیا شدن تمام مراحل آن در ستاد کل نیروهای مسلح است.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: طرح سربازی حرفه‌ای در کمیته مربوطه پیشنهاد شده است و در حال حاضر در مرحله رایزنی با ستاد نیروهای مسلح هستیم، اعزام مشمولان به خدمت مقدس سربازی در اختیار ستاد نیروهای مسلح است که مجلس با همکاری ستاد نیروهای مسلح باید در این خصوص تصمیم گیری کند.

گفتنی است مصوبه مربوط به حقوق سربازان که در کمیسیون تلفیق تصویب شده برای نهایی شدن باید در صحن علنی توسط نمایندگان نیز تصویب شود و در صورت تایید شورای نگهبان این قانون لازم الاجرا است.

نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید