تیتر یک پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ۱۴:۰۳ کد خبر :8057

کدام بانک ها رکورددار ارایه تسهیلات به خودی ها هستند؟

بانک مرکزی به شکل فصلی اقدام به انتشار میزان تسهیلات‌دهی شبکه بانکی به اشخاص مرتبط هر بانک می‌کند، در این میان نسبت تسهیلات سررسید گذشته اشخاص مرتبط به بانک‌ها قابل بررسی است.

ر اساس آمارهای منتشر شده از بانک مرکزی، مجموعا حدود 290 همت ارزش تسهیلات به اشخاص مرتبط 23 بانک و موسسه اعتباری بوده است. شایان ذکر است در این میان بانک خاورمیانه، مسکن، ایران و ونزوئلا و صنعت و معدن آمار مربوطه موسسات خود را منتشر نکرده‌اند.

مشاهده می‌شود بانک آینده دارای بیشترین میزان تسهیلات به اشخاص مرتبط در میان بانک‌ها و موسسات بوده و همچنین بیشترین نسبت وام‌های غیرجاری از تسهیلات اشخاص مرتبط داشته است. این درحالیست که نسبت تسهیلات غیرجاری به اشخاص مرتبط اکثر بانک‌ها کمتر از 1 درصد کل تسهیلات مورد بررسی بانک مربوطه را در بر می‌گیرد.

بررسی‌ها حاکی از آن است که بانک آینده بیشترین میزان تسهیلات به اشخاص مرتبط خود را داشته که ارزش آن نیز حدود 139 همت اعلام شده است. این درحالیست که بیش از 63 درصد تسهیلات اشخاص مرتبط بانک آینده در زمره تسهیلات غیرجاری قرار دارند، یعنی دو ماه یا بیشتر از سررسید قرارداد این تسهیلات گذشته است.
بانک شهر، ایران زمین و موسسه اعتباری ملل از دیگر موسسات اعتباری با میزان بالای تسهیلات اعطا شده به اشخاص مرتبط خود هستند. مشاهده می‌شود ارزش تسهیلات اشخاص مرتبط این بانک‌ها و موسسات اعتباری به ترتیب حدود 29، 27 و 25 همت در پایان سال 1402 به ثبت رسیده است.

بر اساس محاسبات در جایگاه بعدی بانک پاسارگاد با 18 همت ارزش تسهیلات به اشخاص مرتبط خود قرار گرفته و بانک رفاه، ملت به ترتیب حدود 10، 9 وام‌دهی به اشخاص مرتبط خود را به ثبت رسانده‌اند. همچنین رقم مذکور برای بانک گردشگری و دی نیز حدود 7 همت اعلام شده است.

مطالعات نشان می‌دهد نسبت تسهیلات غیرجاری از تسهیلات اشخاص مرتبط تمامی بانک‌های یاد شده بجز بانک آینده، کمتر از 1 درصد در پایان اسفند 1402 بوده است. این درحالیست که بانک صادرات با 6 همت تسهیلا به اشخاص مرتبط خود حدود 1.4 درصد تسهیلات غیرجاری در مقطع زمانی مورد بررسی داشته است.

 

 

مشاهده می‌شود سایر بانک‌ها شامل، پارسیان، سامان، ملی و سینا حدود 1 تا 2 همت وام‌دهی به اشخاص حقیقی یا حقوقی مرتبط با خود داشته‌اند که ارزش بخش غیرجاری آن‌ها کمتر از 1 درصد برآورد شده است. در مقابل بانک‌های سپه، تجارت، کارآفرین، کشاورزی، توسعه صادرات، اقتصاد نوین و سرمایه کمتر از 1 همت تسهیلات اشخاص مرتبط در پایان اسفند 1402 را اعلام کرده‌اند. همچنین پست بانک و توسعه تعاون تا تاریخ مورد بررسی هیچگونه تسهیلات‌دهی بالای 50 میلیارد تومان به اشخاص مرتبط خود را تجربه نکرده‌اند.

شایان ذکر است از میان بانک‌هایی که کمتر از 1 همت به اشخاص مرتبط خود تسهیلات اعطا کرده‌اند، تنها بانک سپه و تجارت حدود 31 و 24 درصد تسهیلات غیرجاری و بانک کشاورزی 2.8 درصد تسهیلات غیرجاری داشته است به همین ترتیب تسهیلات غیرجاری به اشخاص مرتبط سایر بانک‌های گروه مذکور کمتر از 1 درصد رقم خورده است.

اکوایران

نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین اخبار