استان تهران شنبه ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ ۸:۳۶ کد خبر :5290

چرا سامانه جستجوی شغل وزارت کار خالی مانده است

نگرش امروز – سال گذشته حجت‌الله عبدالملکی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای ایجاد اشتغال مؤثر و پایدار اقدام به راه‌اندازی«زیست‌بوم ملی اشتغال» کرد و وعده داد که این زیست‌بوم قرار است برای دو گروه ایجاد شغل کند. اول جامعه بیکار و دوم کسانیکه شغل پایدار یا رسمی ندارند.

دو الزام زیست‌بوم ملی اشتغال از نگاه وزیر کار

وی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره زیست‌بوم ملی اشتغال جمهوری اسلامی ایران عنوان کرده بود که این زیست‌بوم پایه اصلی برای پیگیری ایجاد متوسط یک‌میلیون فرصت شغلی در سال است.

او گفته بود که در اولین جلسه شورای اشتغال در ۶ آبان ماه، ۲۱ بند کلی مربوط به تحقق زیست‌بوم ملی اشتغال جمهوری اسلامی به تصویب رسیده است و راه برد این وزارتخانه برای ایجاد اشتغال از طریق تقویت بخش‌های تولیدی بهره‌ور و اشتغال‌زا است که بر این اساس وزارتخانه‌ها موظف شدند بر این بخش‌ها متمرکز شوند. همچنین توسعه آموزش‌های عمومی و تخصصی و همکاری از دیگر مواردی است که باید به آن‌ها توجه شود.

به گفته وزیر کار زیست بومی ملی اشتغال، دو الزام دارد. الزام نخست شامل تکنیک‌ها و روش‌های ایجاد اشتغال است که در جلسات کارشناسی و کمیسیون‌های تخصصی با حضور ۱۶ دستگاه مورد توافق قرار گرفته است و الزام دوم ایجاد هماهنگی در سطح کلان میان همه دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها به‌منظور عملیاتی شدن سند و زیست‌بوم ملی اشتغال است.

نقش فراموش‌شده آموزش در ایجاد شغل

محمود کریمی بیرانوند، سرپرست معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره نقش نهاد آموزش‌وپرورش در اجرایی شدن بهتر این طرح گفت: «ما الگوی زیست‌بوم اجتماعی را داریم، یعنی بستری که قرار است در آن ایجاد اشتغال شود. قبلاً هم می‌گفتیم تأمین مالی یعنی ایجاد شغل و نگاه ما برای ایجاد شغل این است که همه حلقه‌هایی که برای ایجاد شغل وجود دارد باید کنار هم باشند. یکی از این حلقه‌های مهم، آموزش است. تا آموزش نباشد تأمین مالی هدر دادن پول است و مجوزهایی که داده می‌شود بلااستفاده می‌مانند و دقیقاً آموزش‌وپرورش باید در همین حلقه به ما کمک کند.»

از آموزش‌وپرورش انتظار ایجاد شغل نداریم

بیرانوند گفت: «ما از آموزش‌وپرورش انتظار ایجاد اشتغال نداریم. ما از آموزش‌وپرورش انتظار داریم با توجه به بازار فعلی آنچه مورد نیاز است به دانش‌آموزانش آموزش دهد. ما سامانه جستجوی شغل داریم ۱۷۰ هزار فرصت شغلی در آن وجود دارد که بخش زیادی از آن خالی مانده و کسی نمی‌آید در آن فرصت‌ها بنشیند. علی‌رغم اینکه فرصت و بیمه وجود دارد اما شاغلی نیست.»

در طول شش ماه ۱۶ هزار و ۵۰۰ نفر جوینده کار ثبت‌نام کردند

رئیس دبیرخانه شورای عالی اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره وضعیت سامانه جستجوی شغل وزارت کار اظهار کرد: «در طول شش ماه آخر سال ۱۴۰۰، ۱۶ هزار و ۵۰۰ نفر جوینده کار، ۳۱۵۰ کارفرمای متقاضی نیروی کار و ۱۷۰ هزار فرصت شغلی اعلامی از سوی کارفرمایان متقاضی نیروی کار جدید در سامانه ثبت‌شده و ۸۵۰۰ نفر از این طریق جذب بازار کار شده‌اند.»

وی افزود: «این موضوع که باوجود فرصت شغلی هنوز تعداد زیادی بیکار داریم به دلیل موضوع فرهنگ است. یعنی همه حلقه‌های مؤثر در ایجاد شغل به هم نرسیده‌اند. برای مثال در آموزش انتظار داریم مهندس عمران یک نرم‌افزاری بداند اما دانشگاه و مدرسه چیز دیگری آموزش می‌دهند. ما از آموزش‌وپرورش انتظار داریم در این حلقه نقشش را درست ایفا کند ما از آموزش‌وپرورش مجوز ساخت و تأمین مالی نمی‌خواهیم بلکه در فرایند ورودی دانش‌آموزانش آموزش‌های به‌روزی داشته باشد.»

آموزش‌وپرورش حلقه پیونددهنده آموزش و شغل

معاون وزیر کار با اشاره به اهمیت سامانه جستجوی شغل برای ارزیابی نیاز بازار در ایجاد شغل اظهار کرد: «در سامانه جستجوی شغل می‌آوریم که بازار چه نیازی دارد و آموزش‌وپرورش چه چیزی آموزش می‌دهد و نشان می‌دهیم کجا و در چه رشته‌ای کمبود آموزش داریم. البته ما با آموزش متوسطه و در دفتر فنی و حرفه‌ای کاملاً ارتباط هماهنگی داریم. در سند تحول هم بحث آموزش متناسب با نیازهای بازار دیده شده است.»

وی ادامه داد: «۱۰ کارگروه ذیل شورای عالی اشتغال داریم و روسای آنها مشخص‌اند یکی از این کارگروه‌ها آموزش مهارتی است و رییس آن، رییس سازمان فنی و حرفه‌ای است و اعضای آن وزارت علوم و همه دستگاه‌های آموزشی هستند. هدف این است که خلأهای آموزشی در بازار احصا شود و در آموزش سیاست‌گذاری دقیقی شود. در این زمینه‌ها با آموزش‌وپرورش تفاهم‌نامه هم امضا شده است و امیدوارم به نتایج خوبی در ایجاد اشتغال مؤثر برسیم.»

نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین اخبار